Europejskie sieci detaliczne, a także międzynarodowe grupy handlujące żywnością, wymagają od swoich dostawców jednolitych standardów jakości. British Retail Consortium Standard (BRC) i International Food Standard (IFS) określiły wymagania, które można zastosować do każdego rodzaju przedsiębiorstw, które skupiają swoją działalność wokół żywności.

Normy IFS i BRC – szansa czy zagrożenie? 

Standard IFS jest uznawany przez wielu europejskich sprzedawców detalicznych i jest obecnie wymagany od dostawców towarów marek własnych. British Retail Consortium opracowało Global Food Standard jako międzynarodowy standard żywności. Jest on szczególnie interesujący dla firm, które chcą eksportować do Wielkiej Brytanii. Zgodnie z benchmarkingiem GFSI, BRC (BRC Global Standard for Food Safety Issue 6) i IFS (IFS Food Version 6) normy zostały uznane przez GFSI (Global Food Safety Initiative). 

BRC i IFS wskazują drogę w tym obszarze i mają jasne wspólne cele: 

  • zapewnienie jednolitego bezpieczeństwa produktu dla wszystkich dostawców w łańcuchu, 
  • zarządzanie ryzykiem, 
  • zwiększenie zadowolenia klientów, 
  • spełnienie odpowiednich wymogów prawnych, 
  • ochrona konsumenta. 

Stosowanie się do standardów nie tylko wpływa na jakość oferowanych produktów, ale również pomaga w budowaniu pozytywnego wizerunku firmy. Pozwala na sprawniejsze eksportowanie towarów do zagranicznych krajów, a co za tym idzie – na skuteczne zwiększenie wyników finansowych. 

Dla kogo szkolenie na audytora wewnętrznego IFS?  

Do spełnienia wymagań zawartych BRC i IFS konieczne jest przeprowadzenie licznych kontroli. Uczynić to może jedynie wykwalifikowany personel, który ukończył certyfikowane szkolenie na audytora wewnętrznego systemów IFS/BRC. Oferta szkoleń w tym zakresie jest dość bogata. Oto jeden z przykładów szkolenia dla przyszłych audytorów wewnętrznych IFS i BRC: https://szkolenia.bureauveritas.pl/tematy-szkolen/zywnosc/audytor-wewnetrzny-ifsbrc/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here