Niewiele jest dziedzin przemysłu rozwijających się tak szybko i dynamicznie jak automatyka. Potrzebuje jej bowiem sam przemysł. Na jej rozwoju bazują najbardziej zaawansowane technologicznie firmy, produkujące procesory, płyty główne, aparaty fotograficzne i baterie. Redukcja do minimum czynnika ludzkiego okazuje się jedyną drogą do rozwoju, przynoszącą realne sukcesy i wymierne zyski. Automatyka przemysłowa jest wdrażana w oparciu o dobrze poznane już metody, więc jej koszty początkowe są coraz niższe.

Czemu automatyka przemysłowa jest tak ważna?

Lista zalet automatyki przemysłowej jest bardzo długa. Począwszy od uwolnienia się od nieprzewidywalności procesu produkcji opartego wyłącznie (lub w większości) na człowieku. Dzięki temu nie ma mowy o spadku wydajności podczas nocnych zmian. Automatyka przemysłowa oraz oparte na niej maszyny nie pobierają wypłat oraz nie chorują. Okresowa konserwacja czy naprawy wykonywane są przez bardzo małe zespoły wykwalifikowanych inżynierów. Wreszcie, spada ryzyko wypadków w pracy. To bardzo ważne zwłaszcza w przypadku każdej branży, w której praca dzisiaj wciąż jest jeszcze dosyć niebezpieczna.

Stabilizacja efektywności to jedno. Jednak niemniej ważne jest zwiększenie precyzji wykonywanych czynności oraz redukowanie marginesów błędu. O ile jeszcze parę lat temu tolerancja wykonania poszczególnych komponentów z dziedziny hutnictwa czy elektroniki wynosiła około 1%, o tyle dzisiaj już mowa o ułamkach, i to nie procentów, a promili. Z oczywistych względów człowiek pod tym względem nie jest w stanie dorównać maszynie. Ludzie nie są w stanie wykonać danej czynności w identyczny sposób nawet dwa razy, natomiast urządzenie może to robić tysiące razy.

Oparta na dobrze poznanych, programowalnych sterownikach logicznych (PLC), automatyka przemysłowa jest w stanie poprawić efektywność w niemal każdym rodzaju przedsiębiorstwa. Rozwijając się od poziomu prostych czujników, jest ona dzisiaj podstawą na przykład w zaawansowanych fabrykach papieru, czy w metalurgii. Na bazie odpowiednich danych, automatyka przemysłowa jest zdolna nawet do elastycznego planowania produkcji, a nie tylko do jej wykonywania.

Automatyka przemysłowa w profesjonalnym wydaniu

Żeby automatyka przemysłowa właściwie pełniła swoją funkcję, konstrukcją systemów muszą zajmować się profesjonaliści. Dlatego tak ważne jest, gdzie kupuje się urządzenia i ich poszczególne elementy. Do liderów tej branży z pewnością należy zaliczyć Air-Com.pl. Jest to sklep z bardzo bogatą ofertą jakościowego sprzętu.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here