Szkolenia BHP mają na celu zwiększenie bezpieczeństwa pracownika i pozostałych zatrudnionych osób w miejscu pracy. Zapewnienie tej wiedzy ma obowiązek pracodawca nie tylko wtedy, kiedy zatrudnia nową osobę, ale również w trakcie jej pracy w celu uzupełniania wiedzy niezbędnej do bezpiecznego i prawidłowego wykonywania pracy.

Kursy BHP online – kiedy można je wykonywać?

Przepisy zezwalają na przeprowadzanie kursów BHP przez internet, jednak regulują to w odpowiedni sposób pewnymi kryteriami. Pierwszym z nich jest to, że online mogą być przeprowadzane szkolenia okresowe, a więc szkolenia osób, które już są zatrudnione i pierwsze szkolenie wdrażające mają za sobą. Wynika z tego, że aby podjąć pracę, kurs online jest niewystarczający. Z kilku form przeprowadzania szkoleń kursy online należą do samokształcenia kierowanego, oznacza to, że w ich trakcie wiedza w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy jest aktualizowania i uzupełniana. Nie każdy może również do szkolenia online przystąpić. Przepisy jasno określają, że tylko wybrana grupa zatrudnionych osób może z nich skorzystać. Są to pracodawcy i inne osoby, które kierują pracownikami (kierownicy, brygadziści, liderzy); pracownicy na stanowiskach inżynieryjno-technicznych, pracownicy służb bezpieczeństwa i higieny pracy oraz pracownicy administracyjno-biurowi.

Jak wybrać odpowiedni kurs BHP?

Jednym z często stosowanych rozwiązań w dużych przedsiębiorstwach jest korzystanie z usług firmy szkoleniowej, która kształci pracowników w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy zarówno stacjonarnie, jak i online. Przykładem jest firma Seka, która oferuje szkolenia BHP internetowe oraz stacjonarne w swoich oddziałach znajdujących się w całej Polsce. Rozwiązanie to pozwoli na prowadzenie wszystkich zatrudnionych osób w tej tematyce przez wybranych specjalistów. Przeprowadzą szkolenie instruktażowe dla tych, którzy dopiero rozpoczną pracę, a także kolejne szkolenia uzupełniające.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here