Czy to ważne czym bawi się Twoje dziecko? Oczywiście! Szczególnie jeśli temat dotyczy małych dzieci, w wieku poniemowlęcym. Na co więc warto zwracać uwagę wybierając zabawki? Jakie konsekwencje może mieć nieumiejętne dobieranie zabawek do wieku i rozwoju dziecka?

W tym artykule skupimy się przede wszystkim na dzieciach w wieku poniemowlęcym. Zabawa to podstawowa forma aktywności dziecka tym wieku oraz sposób zdobywania wiedzy o świecie i rozwijania funkcji poznawczych. Nic więc dziwnego, że wybór zabawek ma tak istotne znaczenie. W naszych czasach – czasach niesamowitego rozwoju technologicznego – rynek wręcz zalewany jest zabawkami, które grają, śpiewają, tańczą, skaczą, mówią wierszyki, uczą języka obcego itd. Czy takie zabawki są odpowiednie dla 2, 3 – latka? Jeśli na opakowaniu jest informacja, że produkt jest przeznaczony dla dzieci poniżej 3 roku to znaczy, że Twoje dziecko może się bawić taką zabawką? Wielu nie widzi w tym problemu. Jednak najnowsze badania dotyczące rozwoju i stymulacji ważnych funkcji poznawczych dziecka dostarczają istotnych informacji.

Zabawki dźwiękowe czy są odpowiednie dla dziecka w wieku poniemowlęcym?

Zabawki dźwiękowe bardzo podobają się nie tylko maluchom, ale także rodzicom. W czasach ich dzieciństwa tego typu gadżety były niedostępne, więc wydaje im się, że mogą dać dzieciom to czego sami nie mieli. Jednak najnowsze badania pokazują, że tego typu zabawki maja bardzo zły wpływ na rozwój dziecka. Dziecko w wieku 2 lub 3 lat poddane wielu bodźcom naraz (kolorowa zabawka mówi, rusza się itd.) czuje się zagubione, nie umie się skoncentrować. Tego typu zabawki odcinają go od relacji z dorosłymi – a taki kontakt jest bardzo potrzebny. W konsekwencji zabawa dźwiękowymi gadżetami stymuluje jedynie prawą półkule mózgu, natomiast lewa pozostaje nieaktywna. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w sklepie internetowym Juniora.pl.

Jaki wpływ mają zabawki dźwiękowe?

Rozwój lewej półkuli mózgu ma zasadnicze znaczenie w wieku poniemowlęcym. Ta część naszego mózgu odpowiada bowiem za słyszenie, przetwarzanie i tworzenie mowy, za umiejętność czytania, umiejętność analizy, logicznego, racjonalnego myślenia itd. Widać więc jak ważne jest stymulowanie tej części mózgu. Niestety współczesne zabawki często jedynie wpływa na półkulę prawą. Czym to skutkuje? Jak już wspomnieliśmy tego typu zabawki wpływają mocno na rozwój prawej półkuli mózgu. Czym to skutkuje? Takie dziecko przestaje reagować na to co mówią do niego rodzice, ma trudności z mówieniem, z koncentracją uwagi oraz w przyszłości z nauką czytania.

Żeby ułatwić dziecku prawidłowy rozwój warto więc wybierać zabawki, które mogą się wydawać mniej atrakcyjne, ale za to będą ułatwiały kontakt z dzieckiem. Wspólna zabawa, a przy niej rozmowa bez rozpraszania uwagi – to to czego dziecko potrzebuje najbardziej. Zabawki, które odpowiednio stymulują lewą półkule mózgu można znaleźć w sklepie specjalistycznym juniora.pl – każda zabawka zakupiona w tym sklepie jest w 100% odpowiednia dla malucha. Jakie zabawki możemy wybrać? Na przykład wszelkiego rodzaju układanki, przebijaki, koraliki i innego rodzaju „nawlekanki”, drewniane klocki, gry memory, gry uczące emocji i zachowań społecznych, a także różne zabawki do zabawy tematycznej, na przykład w dom, sklep itd.

Dzieci mają stosunkowo krótki czas na naukę najważniejszych umiejętności i rozwój istotnych funkcji poznawczych. Wybierajmy więc takie zabawki, które ułatwią dziecku rozwój – szczególnie rozwój funkcji lewej półkuli mózgu.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here