Dla niektórych inwestorów kupowanie akcji przypomina wizytę w dyskoncie. Starają się wypatrywać okazji, promocji i dobierają do portfela tylko takie spółki, które w ostatnim okresie czasu doznały wyraźnej przeceny. W tej strategii nie ma nic złego, pod warunkiem, że akcje zakupową poprzedziła solidna analiza fundamentalna. Czy kupowanie przecenionych akcji zawsze ma sens?

O czym mówi wskaźnik C/Z?

Wskaźnik ceny do zysku to jeden z najpopularniejszych parametrów używanych przez inwestorów na świecie. Pozwala porównać wartość akcji danej spółki w określonym momencie czasu oraz wskazuje jaki zysk przypada na jedną akcję spółki. Niestety posiada również inny sposób liczenia. W tej drugiej metodzie dzieli się wartość kapitalizacji spółki przez zysk netto za okres ostatnich 12 miesięcy. Stosowanie dwóch różnych miar do wyliczania wskaźnika C/Z powoduje liczne błędy interpretacyjne. Powoduje to sytuacje, gdy akcje tej samej spółki posiadają różne wartości C/Z na różnych portalach i witrynach poświęconych notowaniom giełdowym. Jeśli inwestor będzie się kierował tylko tym parametrem, to może niewłaściwie ocenić sytuację na rynku. Czy w tym wypadku cena czyni cuda?

Zlecenie z limitem ceny

Jak mówi polskie przysłowie “chytry dwa razy traci”. Ma to odzwierciedlenie podczas samego momentu kupowania akcji. Jeśli inwestor skusi się na kilka złotych, to po złożeniu zlecenia z limitem może się okazać, że jest już za późno. Co więcej cena tych akcji może już nigdy nie zbliżyć się do obecnego poziomu. Dlatego planując długoterminową inwestycję nie warto patrzeć na ułamek wartości ceny. Oszczędzając nawet kilkadziesiąt złotych można stracić perspektywę zysków na poziomie kilkuset procent! Dlatego warto znać miarę i zachować rozsądek.

Gdzie kupować najlepsze akcje na rynku?

Jeśli inwestor będzie chciał zostać współwłaścicielem firmy, to powinien skorzystać z oferty profesjonalnych brokerów. Akcje polskich spółek można kupić u większości maklerów. Niestety nie każdy z nich ma dostęp do akcji zagranicznych spółek. Przed założeniem konta brokerskiego warto porównać ofertę na rynku. Platformy brokerskie prowadzą handel akcjami z każdego miejsca na świecie i oferują atrakcyjne bonusy dla aktywnych inwestorów.

Czym są spółki groszowe?

Ostatnią pułapką na inwestorów kierujących się wysokością ceny jest pojęcie spółek groszowych. Są to najczęściej małe podmioty, których nikt nie chce kupować. Charakteryzują się bardzo małą płynnością, dlatego ich kupno wybija ich cenę o duże wartości – np. akcje warte 10 groszy rosną o 2 grosze, co stanowi aż 20% ceny akcji. Brzmi imponująco, ale w praktyce to nie jest dobra inwestycja. Sprzedaż akcji takiej spółki graniczy z cudem!

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here