Finanse i rachunkowość to kierunek studiów cieszący się niesłabnącą popularnością wśród maturzystów. Nic dziwnego, bo jest on w zasadzie gwarancją dobrej i pewnej pracy, która czeka już tuż po studiach lub nawet jeszcze w ich trakcie. Dlaczego jeszcze warto studiować ten kierunek? Gdzie można po nim pracować?

Gdzie najlepiej studiować finanse i rachunkowość?

Finanse i rachunkowość to na tyle elastyczny kierunek, że można studiować go na różne sposoby – również online, czyli wirtualnie. Kandydat na studenta tego kierunku powinien posiadać predyspozycje matematyczne, które będą systematycznie rozwijane podczas toku nauki. Dodatkowymi atutami są zdolność analitycznego myślenia oraz zbieranie danych i ich interpretacja.

Jednym z miast, w których warto studiować finanse i rachunkowość, jest Warszawa. Stolica daje bowiem możliwość odbywania praktyk – a później pracy – w największych firmach w kraju. 

Co robić po finansach i rachunkowości?

Jednym słowem – bardzo wiele, gdyż kierunek ten otwiera szereg możliwości. Choć utarło się, że po takich studiach można pracować głównie w szeroko pojętej bankowości i finansach, to trochę mija się to z prawdą. Istnieje wiele zawodów, które może wykonywać absolwent finansów i rachunkowości. Poniżej prezentujemy najpopularniejsze z nich.

Doradca podatkowy

Jednym z zawodów, jakie można wykonywać po finansach i rachunkowości, jest doradca podatkowy. Prawnie obowiązuje on w obecnej formie od 1996 roku. Doradca podatkowy powinien posiadać obszerną wiedzę z zakresu prawa (głównie prawa podatkowego), ekonomii i oczywiście księgowości. Podstawowym zadaniem doradcy podatkowego jest doradztwo w kwestiach finansowych. Ludzie w tym zawodzie mogą też zająć się księgowością firm, a dzięki ewentualnym dodatkowym kursom – sporządzać zeznania i deklaracje. Początkujący doradca podatkowy zarabia około 3000 zł, jednak z czasem kwota ta może znacznie wzrosnąć.

Doradca finansowy

Doradca finansowy to jeden z najpopularniejszych kierunków obieranych po finansach i rachunkowości. Jak informuje już sama definicja, doradca finansowy oferuje klientom wsparcie i dba o bezpieczeństwo finansowe firmy. Ma on również wskazywać najlepsze pod względem generowanego zysku rozwiązania. To nie tylko porady dotyczące inwestycji lub lokacji funduszy, ale również wyboru ubezpieczeń. Praca doradcy finansowego polega na nieustannym kontakcie z ludźmi i niesie za sobą dużą odpowiedzialność związaną z finansami klienta, stąd zdolności interpersonalne i odpornośc na stres są pożądanymi cechami kandydata na to stanowisko. Doradca finansowy zarabia średnio od 3500 do 5000 zł – to oczywiście kwota „na początek“.

Ubezpieczenia

Ubezpieczenia posiadają niezwykle szeroki zakres obowiązków, dlatego wszystko zależy od wybranej przez nas specjalizacji. To nieustanna praca z klientem i choć trudno uniknąć w niej presji, to ofert jest mnóstwo. Zarobki ludzi pracujących w owej branży wynoszą średnio od 3200 do 5500 zł, zależnie od stanowiska.

Audyt

Kolejną pracą, jaką można wykonywać po ukończeniu finansów i rachunkowości, jest zakotwiczenie w audycie. Zarobki wynoszą średnio 4500 do 8000 zł, zależnie od piastowanego stanowiska. Zadaniem firm audytowych jest w pełni niezależna ocena organizacji firm, ich systemów i procesów. Audyt finansowy sprawdza więc, czy dane przedsiębiorstwo może pracować wydajniej i generować wyższe zyski.

[Głosów:4    Średnia:2.3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here