Współcześnie państwo polskie dużą część kapitału przeznacza na dotacje rolnicze. Właściciele gospodarstw rolnych chętnie z nich korzystają, lecz ich otrzymanie nie jest prostą drogą. Dzięki dotacjom rolnicy mogą podnieść standard i unowocześnić swoje gospodarstwa. Bardzo często przeznaczają otrzymane pieniądze na innowacyjne maszyny i urządzenia rolnicze, które pozwalają im zwiększyć produkcję oraz zebrać większą ilość plonów.

W roku 2018 bardzo dużo rolników skorzystało i nadal wykorzystuje otrzymane środki finansowe z dotacji. Odnotowano większą ilość zakupu innowacyjnych technologii, maszyn i urządzeń. Dzięki temu polskie gospodarstwa rolnicze stały się bardziej wydajne i unowocześnione.

Bardzo dużą popularnością w roku 2018 cieszył się program finansowy dla obszarów rolniczych, za pomocą, którego można było otrzymać dotację na zakup maszyn. Program zwany, jako Modernizacja gospodarstw rolnych to program skierowany do rolników utrzymujących się z produkcji mleka, bydła mięsnego oraz prosiąt.

Innym ciekawym i zachwalanym programem finansowym wśród rolników był ,,Młody rolnik”. Z tego programu mogli skorzystać młodzi rolnicy nie przekraczający 40 roku życia i rozpoczynający otwarcie działalności rolniczej. W roku 2017 rolnicy, którzy skorzystali z tego programu mogli liczyć na dofinansowanie w kwocie 100 tysięcy złotych.

Dofinansowania unijne dla rolników najczęściej były i są wykorzystywane na zakup maszyn rolniczych niezbędnych do prowadzenia gospodarstwa rolnego. Bardzo chętnie rolnicy wybierali nowoczesne maszyny np. ciągniki Farmtrac, które są dość kosztowne, ale inwestycja w nie bardzo szybko się zwraca. Pieniądze z dotacji rolniczych były również przeznaczane na zakup nowej ziemi, pozwalające na zwiększenie dochodu dla rolników.

Kto może ubiegać się o dofinansowanie?

Duża różnorodność programów finansowych dla rolników odznacza się różnymi warunkami przyznawania. Niektóre programy są kierowane do rolników zaczynających swoja działalność, zaś inne dla osób prowadzących przez dłuższy czas gospodarstwa i pragnących je rozwijać.

Rolnicy chcący otrzymać pomoc finansową z ARiMR nie mogą przekroczyć wieku – 40 lat. Dodatkowo powinni posiadać kwalifikacje zawodowe, potwierdzone dyplomem lub świadectwem ukończenia szkoły, a nawet posiadać ukończone studia rolnicze lub odbyty i udokumentowany staż rolniczy. Duży wpływ na otrzymanie dotacji ma również dobrze wykonany i przestawiony biznesplan, a także warunki ekonomiczne rolnika.

Reasumując o dotacje rolnicze może starać się każdy młody rolnik, który chciałby rozwijać swoje gospodarstwo rolne. W celu zwiększenia swoich szans powinien mieć dowodowy przedstawiające swoje kwalifikacje, doświadczenie oraz umiejętności. Zdarza się, że dofinansowania są przyznawane rolnikom nie mającym potwierdzonych ukończonych szkół i studiów rolniczych. Zatem o dotacje rolnicze ubiegać się może praktycznie każdy, kto ma własne gospodarstwo rolne zakupione za własne pieniądze lub odziedziczone, a także osoby pragnące dopiero założyć własne gospodarstwo rolne.

Warto wspomnieć, że o dopłaty unijne starać się może każdy młody rolnik posiadający swoje nowo prosperujące gospodarstwo, zakupione lub odziedziczone po rodzicach, jak i osoby spoza obszarów wiejskich, które pragną założyć gospodarstwo rolne.

Na co najczęściej rolnicy przeznaczają otrzymane środki z dofinansowania?

Po otrzymaniu pozytywnej decyzji o przyznaniu środków finansowych rolnik musi wykonać jeszcze kilka ważnych kroków. Zobowiązany jest do założenia ubezpieczenia własnego i gospodarstwa w KRUS-ie, a także musi założyć księgę przychodów i rozchodów. Następnym krokiem jest przemyślenie decyzji odnośnie przeznaczenia środków finansowych na dany cel. Zazwyczaj jest to zakup dodatkowych terenów pod uprawę lub maszyn rolniczych np. ciągniki Farmtrac.

Rolnicy rozpoczynający prowadzenie gospodarstwa rolnego często wykorzystują dotacje na zakup ziemi. Nawet jeśli posiadają jakąś część ziemi to chętnie decydują się na kupno dodatkowego terenu, aby szybciej rozwinąć produkcję lub prowadzić uprawę na większą skalę. Zakup ziemi ze środków unijnych to jeden z pomysłów na dobre wykorzystanie dotacji.

Kolejnym sposobem wykorzystania dotacji jest zakup maszyn, urządzeń i sprzętów rolniczych zwiększających wydajność produkcji w gospodarstwie rolnym. W ostatnich latach zauważono, że rolnicy chętnie wybierają nowoczesne i wydajne maszyny rolnicze np. ciągniki marki Farmtrac. Farmtrac to renomowany producent maszyn rolniczych, które cenione są na całym rynku europejskim. Dzięki dofinansowaniom  innowacyjne technologicznie maszyny Farmtrac są możliwe do zakupu dla każdego młodego rolnika. Wykorzystując maszyny Farmtrac rolnicy zwiększają swoją wydajność, oszczędzają na zużyciu paliwa i ponoszą niskie koszta utrzymania maszyn.

[Głosów:1    Średnia:2/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here