Rynek usług finansowych rozwija się w naszym kraju z roku na rok. Przybywa najróżniejszego typu doradców, specjalizujących się w różnych gałęziach rynku finansowego – leasingu, księgowości, rozliczeniach, kredytach, inwestycjach. Szczególną popularnością się doradcy współpracujący z przedsiębiorstwami o różnym profilu – w tym ze spółkami – w zakresie udzielania kredytu przeznaczonego na rozwój ich działalności. Zgodnie z opinią specjalistów, kredyty to wciąż najczęściej stosowany, zewnętrzny sposób pozyskiwania środków finansowych. Szczególnie chętnie korzystają z nich przedsiębiorstwa średnie oraz małe.

Kredyt dla spółek – najważniejsze informacje

Coraz więcej przedsiębiorstw decyduje się na zaciągnięcie kredytu. Oczywiście, jego uzyskanie nie jest automatyczne i w dużym stopniu zależy od kondycji finansowej naszego przedsiębiorstwa. Sam fakt uzyskiwania dochodu nie jest jeszcze wystarczającym argumentem do jego przyznania.

Do innych istotnych warunków, mających wpływ na decyzję banku, jest ocena tak zwanej zdolności kredytowej. W tym celu konieczne jest dostarczanie PIT-u za poprzedni rok. Wśród pozostałych składników oceny znajdują się między innymi czas funkcjonowania firmy, sposób rozliczania się, przebieg dotychczasowego rozliczenia z ZUS-em (szczególnie istotne są potencjalne zaległości) i typ branży, w której działa.

Ponieważ banki unikają ryzykownych decyzji, wiele przedsiębiorstw uzyskuje negatywną odpowiedź, co przekreśla ich możliwości kredytobiorcze. Należy jednak podkreślić, że oferta kredytów jest bardzo szeroka i w poszczególnych bankach możemy uzyskać odmienną odpowiedź. W znajomości rynku kredytodawców specjalizują się właśnie doradcy kredytowi, gotowi pomóc nam w odnalezieniu potencjalnych ofert i wyborze najlepszej z nich.

Kredyt dla spółki komandytowej – gdzie szukać pomocy?

Ubieganie się o kredyt w przypadku spółki jest bardziej skomplikowanym zadaniem. W pierwszej kolejności należy uzyskać formalną zgodę od odpowiednich osób. W zależności od wysokości kredytu oraz jego stosunku względem wysokości kapitału zakładowego, decyzję powinien podjąć prezes zarządu lub jego wspólnicy/pozostali członkowie zarządu. Dodatkową komplikacją jest fakt, że w procedurze kredytowej niektórych spółek bierze się pod uwagę nie tylko zdolność kredytową samego przedsiębiorstwa, ale i poszczególnych udziałowców.

Ocena szans na uzyskanie kredytu jest szczególnie trudna, gdy interesuje nas kredyt dla spółki komandytowej. Jak podkreśla specjalista z zakresu kredytów dla spółek komandytowych – Daniel Kamiński (z Kaminski Finance) – banki są szczególnie sceptycznie nastawione do wniosków kredytowych wpływających właśnie ze spółek komandytowych. Dlatego tak istotne jest w ich przypadku korzystanie z fachowej pomocy specjalisty.

Jeśli jednym z udziałowców spółki komandytowej jest inne przedsiębiorstwo – możliwości uzyskania kredytu mogą być niższe. Ponadto, sami udziałowcy są obciążeni dodatkowymi zagrożeniami – jeśli spółka nie będzie w stanie podołać spłacie kredytu, udziałowcy będą musieli uiszczać kolejne raty z własnego majątku. W doborze kredytu dla spółki komandytowej istotne jest zatem uwzględnienie nie tylko potrzeb przedsiębiorstwa, ale i bezpieczeństwa jego udziałowców.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here