Dekoracje okienne mogą po prostu być, albo mogą być piękne. W tym pierwszych przypadku pełnią one tylko funkcję techniczną, w drugim zaś zasłona lub firanka jest cennym elementem modnej aranżacji domu!

Jeżeli planujemy ciekawą, acz jednocześnie efektowną aranżację domu lub apartamentu, to warto pokusić się o zwrócenie uwagi na rozmaite, interesujące dekoracje okienne. Choć w pierwszej chwili zasłony lub firany mogą wydawać się nieco staromodnymi rozwiązaniami, to jednak niczym nie ustępują one nowoczesnym roletom, szczególnie jeszcze, gdy przesłony te powiesimy na karniszu elektrycznym. W takim połączeniu wnętrze naszego wymarzonego domu zyska nie tylko piękną dekorację okienną, lecz i zwiększy się wygoda!

tkanina na zasłony

Szczególnie ciekawym wyborem są seledynowe zasłony przyciemniające do sypialni z tkaniny dimout!

Ciekawe połączenie zasłon i firan w modnym mieszkaniu

Zasłony i firanki okienne zazwyczaj możemy potraktować wspólnie, gdyż w bardzo niewielu przypadkach jedne występują bez drugich. Zazwyczaj przyjmuje się, że w nowocześniejszych wnętrzach najlepiej zdadzą egzamin jasne odcienie, popularne zwłaszcza są w tej grupie przesłony wykonane z lnu. Choć jest to łatwo mnąca się tkanina, to nadrabia ona wiele za sprawą swojego naturalnego piękna i atrakcyjnego wyglądu. W przypadku firan okiennych czasami zamiast lnu wykorzystywane są też syntetyczne zamienniki, które minimalizują powstawanie zamięć.

zasłonka

Na zdjęciu widoczne są piękne ciemne zasłony i firany w klasycznie urządzonym salonie. Grafika pochodzi ze strony internetowej pracowni firan i zasłon Małgorzata.

Natomiast we wnętrzach o bardziej klasycznym wyglądzie niesłabnącym zainteresowaniem cieszą się zasłony z batystu i żakardu, te pierwsze docenią miłośnicy elegancji, drugie zaś wielbiciele rustykalnych klimatów. Bardzo podobnie będzie przedstawiała się i sytuacja z firanami, w luksusowych wnętrzach oprócz lnianych, spotkamy także firanki z muślinu, w pomieszczeniach rustykalnych zaś częściej natrafimy na klasyczny, choć często bogato haftowany, len.

Czy wybrać karnisze elektryczne, czy te klasyczne?

Niejedna osoba zastanawia się przez długi czas, czy lepiej będzie wybrać do modnego domu klasyczne karnisze sufitowe, czy raczej ich automatyczne odpowiedniki. Trudno tutaj ukryć, że wiele zależy od naszego budżetu. Choć istnieje wiele modeli karniszy elektrycznych do zasłon, to jednak część z nich potrafi mocno zaskoczyć swoją ceną. Dotyczy to przede wszystkim tych, które możemy zintegrować w ramach systemu smart home i sterować na przykład za pomocą telefonu. Nieco tańszy zaś będzie model karnisza elektrycznego do zasłon, gdzie sterowanie odbywa się za pomocą przełączników lub dołączonego do zestawu pilota. Warto jednak podkreślić, że zalety obu modeli będą bardzo podobne. Znaczy to, że zamontowana na karniszu zasłona elektryczna będzie mogła być sterowana z oddali. To zaś jest bardzo korzystne, gdy trudno nam samodzielnie zająć się wszystkimi oknami, czy to z racji ich ilości, czy to ze względu na ich znaczne rozmiary.

A może by tak jakaś roleta okienna?

Niemało osób dostrzegło w prasie czy Internecie rolety rzymskie, które przykuły ich uwagę na długo. Niektórzy spośród aranżujących dom chcieliby połączyć roletkę z firaną lub zasłoną, a inni skorzystać tylko z niej. Oba rozwiązania są godne polecenia. Jednak w centrach dużych miast wydaje się, że piękna roleta rzymska nie powinna występować samodzielnie. Przemawiają za tym względy użytkowe. Niestety, w dzień nie zapewni ona za wiele prywatności. Stąd lepiej będzie dołączyć do takiej eleganckiej rolety rzymskiej dodatkową firankę, która w dzień da nam tę anonimowość i osłoni nas od wzroku osób postronnych, a przy tym zapewni swoisty, subtelny filtr na przykład silnego naświetlenia.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here