Jak się produkuje ekogroszek?

0
1715

W dobie nieustannie rosnącej świadomości konsumenckiej i proekologicznych rozwiązań grzewczych ekogroszek zdobywa coraz większą rzeszę zwolenników. Obecnie coraz więcej osób stawia właśnie na ten rodzaj opału, który okazuje się nie tylko bardziej przyjazny dla środowiska od swoich tradycyjnych odpowiedników, ale również bardziej wydajny i ekonomiczny, co tylko potęguje tempo wzrostu jego popularności. Pomimo zwiększającej się ilości zwolenników tego rozwiązania, wielu z użytkowników nadal do końca nie wie, czym jest ekogroszek i jak powstaje. W tym artykule opiszemy dokładnie proces produkcji ekogroszku tak, aby raz na zawsze rozwiać te wątpliwości!

Co to jest ekogroszek?

Zaczynając od absolutnych podstaw, czyli tego, czym jest ekogroszek, możemy w skrócie opisać go, jak rodzaj przetworzonego węgla kamiennego. Jego dużą zaletą jest niska granulacja, bardzo mała zawartość popiołu, nieprzekraczająca raczej 10% objętości, oraz bardzo niskie zasiarczenie na poziomie poniżej 1% całości. Wysoka kaloryczność ekogroszku w połączeniu z ergonomią jego użytkowania sprawa, że, pomimo iż nie jest on najtańszym opałem na rynku, to finalnie i tak, swoją jakością i wydajnością generuje spore oszczędności. To przyciąga coraz większą grupę odbiorców, którzy szukają niezawodnych i sprawdzonych rozwiązań grzewczych na lata.

Proces powstawania ekogroszku

Skoro już wiemy, czym dokładnie jest ekogroszek, przyszedł czas wyjaśnić tajemnicę jego wytwarzania. Otóż powstawanie ekogroszku to żadna magia, a cały proces możemy streścić do dwóch etapów – selekcji oraz obróbki. Podczas selekcji z dostępnego węgla wybiera się wysokokaloryczną partię z wysokimi parametrami spalania, która następnie poddawana jest obróbce, by stać się ekogroszkiem. Podczas tej obróbki, wyselekcjonowany wcześniej węgiel poddaje się procesowi kruszenia, do formy właściwej, czyli brył mieszczących się w przedziale wielkości 5-25mm. Tak rozkruszone bryły są następnie płukane w celu pozbycia się z opału niechcianego osadu i zanieczyszczeń, a potem suszone do momentu osiągnięcia optymalnej wilgotności. W efekcie otrzymuje się wysokokaloryczny ekogroszek bez zanieczyszczeń o wilgotności, która gwarantuje dobre rozpalanie. Jak widać, proces powstawania ekogroszku wygląda pozornie prosto, jednakże, aby uzyskany w tym procesie opał był naprawdę dobry, producent musi zadbać o zachowanie najwyższych standardów na każdym etapie obróbki. Niedopatrzenie jednego z etapów powstawania ekogroszku może znacznie obniżyć jego skuteczność, a to właśnie ona jest jego największym atutem.

Artykuł powstał we współpracy z https://www.wegielsztygar.pl.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here