W życiu niemal każdego z nas zdarza się sytuacja, gdy koniecznie potrzebują większej gotówki na zrealizowanie swoich planów np. zakupu mieszkania lub samochodów. Zdecydowanie się na tego rodzaju zobowiązanie to poważny krok, który należy dokładnie przemyśleć i przeanalizować wszystkie plusy i zagrożenia, jakie niespłacony kredyt może se sobą nieść. Należy zapoznać się z tak zwaną „higieną kredytową”, które pozwoli uniknąć wszelkich niebezpieczeństw.

Przy wzięciu kredytu trzeba umieć umiejętnie ocenić swoje możliwości finansowe, tak aby zobowiązanie nie wpływało niekorzystnie na nasze życie. Konieczne jest do tego przeanalizowanie wszystkich swoich stałych wydatków oraz dokonanie symulacji, powiększając te wydatki o koszty co miesięcznych rat.

Chcąc podpisać umowę na korzystnych warunkach, przeczytajmy ją dokładnie, aby nie narazić się na dodatkowe koszty oraz nieprzychylne zapisy, które zawsze mogą się pojawić. Umowy kredytowe jak i pożyczkowe z reguły są często skomplikowane dla przeciętnego klienta, dlatego podpisywanie ich bez zagłębienia się paragrafach jest sporym ryzykiem.

Korzystniejsze warunki kredytowe można otrzymać, jeśli jest się osobą wiarygodną

Z tego powodu warto dbać o systematyczne spłacanie swoich zobowiązań i posiadanie czystego konta w Biurze Informacji Kredytowej. Potencjalni kredytodawcy oraz pożyczkodawcy biorą tego rodzaju informacje pod uwagę podczas oceniania zdolności finansowych swoich potencjalnych klientów. Warto więc mieć nieskazitelną historię kredytową, co w dłuższej perspektywie czasu może się niezwykle opłacić.

Banki przygotowują wiele różnorodnych ofert kredytowych oraz pożyczkowych dopasowanych do indywidualnych potrzeb każdego klienta. Popularnością cieszą się na przykład kredyty konsumpcyjne. Zaciągane są one na zakup sprzętu gospodarstwa domowego, sprzęt RTV czy też na zakup samochodu. Zabezpieczeniem w tym przypadku są przede wszystkim dochody osiągane przez kredytobiorcę. Chcąc dokonać zakupu nieruchomości najczęściej wybierany jest kredyt hipoteczny. Jego główną cechą jest długi okres spłaty. Może on wynosić nawet kilkadziesiąt lat. Hipoteka jest tutaj zabezpieczeniem dla banku.

kredyt

Rekordziści posiadają nawet kilkanaście kredytów, z których spłatą nie mogą sobie często poradzić. Pilnowanie wszystkich terminów spłaty, dokonywanie wielu płatności w ciągu miesiąca to zmora, którą można ukrócić. Wystarczy w tym celu dokonać konsolidacji zobowiązań w jeden kredyt konsolidacyjny. Daje to możliwość obniżenia miesięcznej raty i dokonywania jednego przelewu na spłatę wszelkich należności.
Kredyt bardzo często mylony jest pożyczką. Pożyczka to bardzo podobny instrument finansowy, ale pomiędzy nimi występują pewne różnice.

Jak mówi polskie prawo, pożyczki mogą występować nie tylko w formie pieniężnej. Mogą też przybrać postać rzeczy, przedmiotów. Ważną cechą odróżniającą pożyczki od kredytów jest to, że mogą być one udzielane przez osoby prywatne oraz fizyczne. Zaciągając pożyczkę, pożyczkodawca nie musi wymagać od pożyczkobiorcy określenia celu, na jaki potrzebuje wsparcia finansowego. Pożyczkobiorca może oczywiście podać ten cel, ale nie ma żadnych możliwości prawnych, aby kontrolować tego, na co tak naprawdę wydawane są otrzymane środki.

Osoba udzielająca pożyczki nie musi oczekiwać żadnych zysków z tytułu udzielonego wsparcia. Kredyt zaś niesie ze sobą konieczność doliczenia odsetek oraz prowizji. Pożyczka może zawierać takie zapisy, ale nie są one obowiązkowe. Kwestia odpłatności uzależniona jest przede wszystkim od stopnia zażyłości występującej pomiędzy stronami. W pożyczkach w obrębie rodziny rzadko dochodzi do zapisów traktujących o odpłatności. Banki, które oczywiście też mogą udzielać pożyczek przeważnie obowiązkowo udzielają takich zapisów.

kredyt a pożyczka

Kredyt a pożyczka posiada pewne różnice

Pożyczki z reguły są zaciągane na znacznie mniejsze kwoty niż ma to się w przypadku kredytów. Pod wieloma względami jest ona często bardziej elastyczna, ponieważ więcej zależy tutaj od indywidualnych relacji występujących pomiędzy stronami. Pożyczka w tym przypadku opiera się na zaufaniu.

Umowa kredytowa to umowa czysto biznesowa, która ma na celu przyniesienie instytucji finansowej, czyli bankowi zysków w dłuższej perspektywie czasu. Kredytobiorcę obowiązuje większa dyscyplina, jeśli chodzi o regulację wszystkich rat. Nie wywiązywanie się z tych zobowiązań grozi poważnymi konsekwencjami, takimi jak zatrzymanie procesu wypłacania kolejnych rat. Pożyczkę łatwiej otrzymać, ponieważ wymagania wobec pożyczkobiorcy są mniej rygorystyczne, łatwiej spełnić wszystkie wymogi.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here