Finansowanie nieruchomości jest przeważnie związane z kredytem hipotecznym, który pozwala zakupić dom, działkę lub mieszkanie. Banki oprócz kredytu na budowę domu proponują także pożyczkę hipoteczną, która jest zupełnie innym produktem. Przeczytaj czym jest pożyczka hipoteczna i na co można ją przeznaczyć.

Pożyczka hipoteczna – czym jest?

Pożyczka hipoteczna może kojarzyć się z kredytem pod hipotekę, jednak ten ostatni musi sfinansować zakup domu, mieszkania lub działki. Pożyczka hipoteczna może być przeznaczona na dowolny cel (HotMoney.pl), którego nie trzeba przedstawiać w umowie z bankiem. Oczywiście jest ona formą bankowego finansowania zabezpieczonego hipoteką na nieruchomości kredytobiorcy. Dom lub mieszkanie mogą zostać oddane w zastaw w zamian za gotówkę uzyskaną w banku. Ten ostatni w razie niewypłacalności klienta może przejąć prawa własności do zastawionej nieruchomości.

Jakie warunki należy spełnić, by otrzymać pożyczkę hipoteczną?

Dla banku pożyczka hipoteczna jest dość bezpieczną formą dysponowania środkami finansowymi. Wydawać by się mogło, że skoro bank wiele nie ryzykuje udzielając pożyczki hipotecznej, procedura jej uzyskania będzie bardzo prosta. Bank jednak bardzo wnikliwe zweryfikuje zdolność kredytową pożyczkobiorcy, jego sytuację materialną oraz oceni nieruchomość jaka ma być przeznaczona pod zastaw. Stąd też kredytobiorca musi mieć dobrą historię kredytową oraz przedstawić wysokość zarobków. Bank podczas udzielania pożyczki hipotecznej wymaga przedstawienia zabezpieczenia w postaci wolnej od obciążeń nieruchomości. Oprócz tego należy jeszcze okazać wiele dokumentów potwierdzających stan prawny i finansowy domu czy mieszkania.

Na co można przeznaczyć pożyczkę hipoteczną?

W przypadku kredytu hipotecznego nieruchomość stanowiąca zabezpieczenie jest też celem finansowania. Jeśli chodzi o pożyczkę hipoteczną zastawiona może być tylko ta nieruchomość, której kredytobiorca jest właścicielem. Naturalnie pożyczkę hipoteczną, jak już zostało wspomniane, można przeznaczyć na dowolny cel, a więc zakup samochodu czy wycieczkę zagraniczną. Pożyczka hipoteczna jest szczególnie polecana przedsiębiorcom bez względu na rodzaj prowadzonej działalności. Docenią to głównie mikro- i średnie przedsiębiorstwa z dużym potencjałem, którym jednak brak jest środków na zrealizowanie projektów.

Czy pożyczka hipoteczna to opłacalne rozwiązanie?

Pożyczka hipoteczna jest jednym z najniżej oprocentowanych zobowiązań. Jest ona także bardziej opłacalna niż na przykład kredyt gotówkowy. Kolejnym plusem pożyczki hipotecznej jest bardzo długi okres spłaty. Maksymalny czas spłaty to 35 lat, ale banki z reguły pozwalają spłacać zobowiązanie od 20 do 25 lat. Minusem pożyczki hipotecznej jest to, że pod zastaw zostaje oddana cała nieruchomość, niezależnie od pożyczanej kwoty. Dla banku ta forma finansowania nie jest ryzykowna, więc nie istnieje konieczność obciążania jej wysoką prowizją czy marżą. Warto zwrócić uwagę na to, że RRSO pożyczek hipotecznych w większości ofert kształtuje się poniżej 6% w skali roku, natomiast kredyt gotówkowy rozpoczyna się od RRSO na poziomie 9%.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here