Problem z terminowym opłacaniem faktur przez kontrahentów dotyka wielu przedsiębiorców. Sytuacja staje się napięta szczególnie wtedy, gdy wystawione faktury opiewają na setki tysięcy złotych, a terminy bieżących zobowiązań firmy zbliżają się w szybkim tempie. Aby uniknąć zaległości i zachować płynność finansową, przedsiębiorstwa coraz częściej korzystają z usług firm faktoringowych.

Faktorowanie to korzystna forma finansowania

W usłudze faktoringu udział biorą trzy podmioty:

  • przedsiębiorca, czyli faktorant
  • instytucja finansowa, czyli faktor
  • kontrahent, czyli dłużnik faktoringowy.

Usługa polega na nabyciu wierzytelności przez faktora. Po wystawieniu faktury z odroczonym terminem spłaty przedsiębiorca otrzymuje 100 proc. jej wartości. Następnie, w zależności od wybranego rodzaju faktoringu, albo pieniądze od kontrahenta przesyłane są bezpośrednio na konto firmy faktoringowej, albo to przedsiębiorca reguluje płatność po otrzymaniu przelewu od swojego klienta.

Przedsiębiorstwo czerpie wiele korzyści z usług faktoringowych nfg.pl. Należą do nich przede wszystkim:

  • zachowanie płynności finansowej
  • możliwość wystawiania faktur z odroczonym terminem spłaty
  • zachowanie zdolności kredytowej.

Rodzaje faktoringu

Usługę faktorowania podzielić można na podstawie dwóch czynników. Pierwszym jest rodzaj odpowiedzialności za niewypłacalność kontrahenta. Jeśli ryzyko w całości przejmuje firma faktoringowa mowa o faktoringu pełnym, czyli bez regresji. Natomiast jeśli za nierzetelność klienta wciąż zobowiązany jest przedsiębiorca, mamy do czynienia z faktoringiem niepełnym, czyli z regresją.

Faktoring dzieli się również na jawny i tajny. W przypadku pierwszego dłużnik informowany jest o zawarciu umowy między firmą faktoringową, a przedsiębiorcą. Wtedy najczęściej to faktor rozlicza się bezpośrednio z dłużnikiem. Tajny natomiast polega na uregulowaniu płatności poprzez opłacenie faktury na konto przedsiębiorcy, który z kolei zwraca pieniądze firmie faktoringowej.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here