W życiu każdego z nas pojawiły się na pewno niespodziewane wydatki. Zepsuł Ci się samochód? Planujesz remont mieszkania? Twoje dziecko dorasta, a wciąż nie ma własnego kąta do nauki i zabawy? A może chcesz w końcu zrobić coś dla siebie? Przecież od dawna marzyłeś o zagranicznej wycieczce. Czy brak pieniędzy może stanowić przeszkodę w realizacji naszych celów? Marzenia można odłożyć w czasie, ale co jeśli mechanik czeka na należność za naprawę naszego samochodu? Co w okolicznościach, kiedy nie możemy odwlec naszych planów na później, a na dany moment nie dysponujemy wystarczającą kwotą gotówki?

Rozwiązaniem w tym położeniu będzie kredyt gotówkowy

Według danych KNF na koniec 2016 roku liczba największych banków w Polsce w oparciu o sumę aktywów wynosiła 24. Oznacza to, że banki wzajemnie prześcigają się w ofertach, proponując coraz to korzystniejsze warunki kredytów gotówkowych czy produktów oszczędnościowych. Skupmy się jednak na tym pierwszym. W jaki sposób wybrać najkorzystniejszy kredyt? Co zrobić, aby pożyczone pieniądze oddać z jak najmniejszą nadwyżką? Na co zwrócić uwagę, decydując się na konkretną ofertę?

Na początek warto zastanowić się, jaka kwota gotówki będzie dla nas wystarczająca oraz jaka rata będzie dla nas najdogodniejsza. Sęk w tym, aby rata zbyt mocno nie obciążyła naszego miesięcznego domowego budżetu. Jeśli wiemy już, czego chcemy, musimy znaleźć teraz najkorzystniejsze dla nas warunki. W jaki sposób to zrobić?

Pierwszym sposobem pozwalającym nam porównać oferty kredytów bankowych jest tak zwana porównywarka kredytów. Znajdziemy ją w internecie. Musimy tylko wpisać kwotę, którą chcemy pożyczyć oraz okres rat, na który planujemy rozłożyć spłatę zobowiązania. Wyszukiwarka w kilka sekund wskaże nam, które z banków zaproponują nam najtańsze warunki. Warto pamiętać o tym, iż jest to jedynie symulacja, a oferta w placówce bankowej może nieco od niej odbiegać.

Drugim sposobem, jest poznanie aktualnej oferty promocyjnej poszczególnych banków. Instytucje finansowe często zaskakują klientów różnymi promocjami. Niektóre z nich, mogą być bardzo ciekawe. Warto zwrócić szczególną uwagę na kredyty z prowizją zero procent, bądź też oferty z niskim oprocentowaniem.

Kolejnym sposobem na znalezienie najkorzystniejszego kredytu będzie porównanie ofert w kilku wybranych przez nas placówkach bankowych (na przykład w tych, które porównywarka kredytowa wskazała jako najtańsze). Pamiętajmy o tym, że każde sprawdzenie oferty kredytowej na podstawie naszych danych, zostawia ślad w Biurze Informacji Kredytowej (BIK). W związku z tym nie jest wskazane składanie wielu zapytań w krótkich odstępach czasu. Może to skutkować brakiem oferty dla nas.

kredyt

Na co zwrócić uwagę podczas porównywania ofert?

Klienci bardzo często myślą, iż oprocentowanie kredytu jest dla nas głównym wyznacznikiem. Otóż jest to bardzo mylna teoria. Na koszty kredytowe składa się bardzo wiele czynników, takich jak na przykład: oprocentowanie, prowizja, koszty obsługi kredytu czy też ewentualne ubezpieczenie. Wskaźnikiem, który o całkowitych kosztach kredytowych powie nam więcej jest tak zwane RRSO, czyli rzeczywista roczna stopa oprocentowania. Wskaźnik ten wyrażony jest procentowo. Im niższy procent RRSO, tym kredyt jest mniej kosztowny.

Warto również zapytać o prowizję, która jest bezzwrotna. Prowizja pobierana jest zazwyczaj procentowo od danej kwoty.
Kolejną rzeczą wartą uwagi jest ubezpieczenie. Jak wiadomo niesie ono za sobą dodatkowe koszty, dlatego zastanówmy się, czy będzie nam ono przy kredycie niezbędne. Warto sprawdzić, czy umowa ubezpieczenia zawierana jest na cały okres kredytowania, czy nie obejmuje ona na przykład pierwszych trzydziestu sześciu miesięcy.

Pamiętajmy również, aby skonsultować z doradcą bankowym na jakiej zasadzie rozliczane jest jego wynagrodzenie. Jeżeli załatwiamy formalności w oddziale banku, bądź też w placówce partnerskiej, to honorarium bankiera wypłacane jest przez bank. Inaczej ma się to w przypadku, kiedy korzystamy z usług pośrednika.W tej sytuacji nierzadko możemy odnaleźć w umowie zapis, mówiący o dodatkowym koszcie, ponoszonym przez klienta, na rzecz osoby udzielającej finansowania.

najkorzystniejszy kredyt

Te wszystkie wymienione powyżej czynniki, składają się na wysokość raty, którą musimy wpłacać comiesięcznie do banku, przez określony czas. Znając ratę miesięczną oraz okres kredytowania, możemy bez problemu w kilka sekund sami policzyć, ile pożyczka proponowana przez bank będzie nas kosztować. Najprostszym i niezawodnym sposobem, jest pomnożenie wysokości raty przez okres kredytowania. Jeżeli od wyniku, który uzyskaliśmy odejmiemy kwotę netto, którą pożyczyliśmy, uzyskamy całkowity koszty kredytowania.

Pamiętajmy o rozsądku, dokładnie czytajmy umowę kredytową, nie bójmy zadawać się pytań. Jeżeli będziemy stosować się do powyższych wskazówek, z pewnością uda nam się uzyskać kredyt na preferencyjnych warunkach.

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułOferty kredytowe
Następny artykułKalkulator rrso

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here