Obecnie coraz więcej osób decyduje się na zaciągnięcie kredytu gotówkowego. Jest to celowy instrument finansowy, który umożliwia sfinansowanie zakupu sprzętu do domu lub innych przedmiotów, które są aktualnie niezbędne kredytobiorcy. Bardzo ważne jest, aby dokładnie przemyśleć, które rozwiązanie jest w danej sytuacji najbardziej adekwatne.

Pomocą w tym zakresie służą bezstronne instytucje rynków finansowych, takie jak doradztwo kredytowe. Na szczęście niemal w każdej miejscowości można znaleźć biuro, w którym jego pracownicy dokładnie pouczą nas, jakie możliwości kryją się w poszczególnych rozwiązaniach oferowanych przez banki.

Porównanie kredytów można również oprzeć na specjalnych wyszukiwarkach, które dostępne są w sieci internetowej. Takie narzędzia dostępne są co do zasady dla nieograniczonej ilości osób, ponieważ są całkowicie bezpłatne. Przeważnie wyszukiwarki są obecne na stronach, które zajmują się szeroko pojętymi rynkami finansowymi oraz instytucjami prawa bankowego.

Nie bez znaczenia pozostaje fakt, że profesjonalne porównywarki są na bieżąco aktualizowane. Sprowadza się to do tego, że pracownicy danego banku przesyłają informacje o aktualnej ofercie kredytowej, która jest bezzwłocznie umieszczana w rankingu. Dzięki temu w bardzo łatwy i przystępny sposób klient może zweryfikować, które rozwiązanie w największym stopniu jest adekwatne do jego oczekiwań.

Każda osoba, która chce porównać określone kredyty i pożyczki, powinna zwrócić uwagę na kilka czynników. Przede wszystkim musi samodzielnie określić, jaka kwota jest jej niezbędna do pokrycia określonego wydatku. W dobrym tonie jest wcześniejsze podjęcie decyzji w tym zakresie. W innym wypadku może się okazać, że po podpisaniu umowy będziemy musieli pobrać kolejny kredyt, co jest niezwykle niekorzystne, zważywszy na fakt, że rzadko występuje możliwość jego konsolidacji z świadczeniem pobranym wcześniej.

kredyt online

Na szczęście jednak każdy klient indywidualny może odstąpić od umowy kredytowej w terminie 14 dni od dnia jej zawarcia. Wiąże się to jednak z koniecznością bezzwłocznego zwrotu wszelkich pobranych świadczeń. Niestety, suma, która została wyłożona tytułem kosztów udzielenia kredytu, ulega całkowitemu przepadkowi. Czasami jednak po wstępnej kalkulacji okazuje się, że rozwiązanie to jest zdecydowanie bardziej korzystne niż zaciągnięcie kolejnego zobowiązania na dany wydatek o charakterze incydentalnym.

Dobrze jest pamiętać o tym, że suma odsetkowa nie jest jedynym kosztem związanym z zaciągnięciem kredytu. Konieczne jest doliczenie prowizji banku za udzielenie kredytu. Jest to pewna suma, którą bank pobiera jedynie za to, że pożycza nam pieniądze. Lwia część prowizji trafia do pracownika banku, który podpisał z nami umowę. Pozostała część jest czystym dochodem banku, rekompensującym mu stratę papieru oraz innych dóbr materialnych, które stracił w trakcie procedury naszego ubiegania się o kredyt.

Warto nadmienić, że do kosztów udzielenia zobowiązania finansowego o charakterze celowym należy doliczyć koszty ubezpieczenia. Przeważnie polisa jest oferowana przez inną firmę, jednak to bank pobiera od nas należne składki. Ubezpieczenie z tytułu niespłacania kredytu jest powszechnym obowiązkiem każdego klienta indywidualnego. Może jednak się okazać, że bank po analizie zdolności kredytowej zażąda dodatkowego zabezpieczenia. W takiej sytuacji niezbędne wydaje się założenie hipoteki na mieszkaniu bądź wpisanie zastawu samochodu do właściwego rejestru.

W trakcie porównywania kredytów warto zwrócić uwagę na pewien miernik, jakim jest Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania. Każdy bank jest zobowiązany do jej podawania. Jest to miernik o charakterze obiektywnym, który w dokładny sposób określa, jakie są koszty związane ze spłatą kredytu w skali całego roku.

porównanie kredytów

Nie bez znaczenia pozostaje fakt, że wyliczany jest on w sposób wskazany w ustawie o prawie bankowym. Tym samym nie istnieją żadne, nawet najmniejsze możliwości manipulowania tym czynnikiem. Dzięki temu klient banku otrzymuje informację przejrzystą i transparentną.

Wiele banków oferuje ponadto możliwość skorzystania z wakacji kredytowych. Polegają one na tym, że klient może skutecznie zaniechać płatności określonej raty. Tym samym w przypadku, gdy wybiera się na zamorskie wakacje lub na rajd rowerowy, nie jest on zobowiązany do zapłaty raty w danym miesiącu. Jest to bardzo korzystne rozwiązanie, które wychodzi naprzeciw oczekiwaniom klientów i sprawia, że proces spłacania zobowiązania finansowego jest łatwiejszy do zniesienia.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here