Magazynier wykonuje najczęściej pracę fizyczną, natomiast nie tylko pełna sprawność i optymalne zdrowie są wystarczające, by objąć takie stanowisko. Praca na magazynie wymaga znacznie szerszych kompetencji, umiejętności, nierzadko zawodowych uprawnień.

Magazynier – niezbędne cechy

Wspomnieliśmy już o doskonałej sprawności fizycznej i sile, która jest niezbędna w ramach rozładowywania, załadunku towaru, transportowania produktów czy ich zabezpieczania. Pamiętajmy jednak, że magazynier wykonuje znacznie więcej. Nierzadko do jego zawodowych obowiązków zalicza się też pakowanie w kartony pojedynczych sztuk i przygotowywanie zamówień do wysyłki czy wydania kontrahentom. Co ciekawe, coraz częściej pracę ludzkich rąk magazyniera zastępują automatyczne maszyny wspierające, jak zaklejarka kartonów. Dzięki temu praca na magazynie jest znacznie bardziej wydajna i efektywna.

Należy wiedzieć, że magazynier powinien posiadać niezbędne uprawnienia do wykonywania różnych prac. Na magazynie obecne są wózki widłowe czy podnośniki, a ich obsługa jest możliwa tylko po ukończeniu specjalnego kursu i zdobyciu certyfikatu.

Oprócz tego dobry magazynier jest jednocześnie świetnym organizatorem i zarządcą. Umie pracować samodzielnie i w zespole, nierzadko pod presją czasu i w stresie. Jest systematyczny, odpowiedzialny i komunikatywny.

Ile zarabia magazynier?

Zarobki magazyniera są różnorodne i zależą od wykonywanych przez takiego pracownika obowiązków. Liczy się także odpowiedzialność, jaką bierze na siebie magazynier. Ten, który posiada wieloletnie doświadczenie i uprawnienia do obsługi wózków widłowych czy innych sprzętów, może oczekiwać wynagrodzenia o wartości mniej więcej 4-5 tysięcy złotych netto. Najmniej zarobią pomocnicy i początkujący magazynierzy.

Kto zostaje magazynierem?

Chociaż nie ma wyznaczników odnośnie płci magazyniera, to wiadomo, że najczęściej takie stanowisko obejmują mężczyźni. Wynika to z ich znacznie większej siły fizycznej, która jest niezbędna. Magazynierem może zostać osoba całkowicie zdrowa, która nie wykazuje żadnych niepełnosprawności. Pracownikiem magazynu może zostać osoba niekarana.

Początkujący, którzy nie mają jeszcze specjalistycznych uprawnień, bardzo często mogą liczyć na organizację koniecznych szkoleń i kursów przez samego pracodawcę i w miejscu pracy. Co ważne, raz zdobyte uprawnienia na obsługę konkretnych maszyn są bezterminowe i obowiązują nie tylko w jednym miejscu pracy. Warto brać udział w tych szkoleniach, które umożliwiają zdobycie uprawnień akceptowanych nie tylko w naszym kraju, ale na terenie całej Unii Europejskiej.

[Głosów:2    Średnia:3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here