Punkty asekuracyjne to jedne z kilku elementów składających się na cały układ asekuracyjny wykorzystywany do wspinaczki np, górskiej,skalnej czy skałkowej. W tym tekście przedstawione zostaną rodzaje punktów asekuracyjnych oraz ich zastosowanie.

Punkty asekuracyjne inaczej zwane punktami kotwiczenia dzielą się na punkty jednokierunkowe tak zwane kostki asekuracyjne, które przeważnie działają tylko w jednym kierunku tzn., w dól oraz punkty wielokierunkowe,które mogą być obciążane w dól oraz na boki oraz stałe punkty kotwiczenia w których skład wchodzą różnego rodzaju kotwy rozporowe lub ringi wklejane a także spity i haki, które wbite zostają na stałe.

  • kotwy rozporowe- składają się z klina pojedynczego lub podwójnego co zależne jest od długości kotwy. Kotwy rozporowe są ze względu na swoją długość są lepsze i trwalsze od spitów. Kotwy używane są do ubezpieczenia dróg wspinaczkowych;
  • ringi wklejane-zbudowane z trzpienia oraz ucha do którego wpinamy karabinek. Mocuje się je w skale po wywierceniu odpowiedniego otworu za pomocą specjalistycznego kleju, prostopadle do jej powierzchni;
  • spity-mocowane w skale we wcześniej wywierconym otworze, dawniej używane do ubezpieczania dróg w rejonach sportowych;
  • haki-mocowane w szczelinach skalnych za pomocą młotka, zastosowanie znalazły w górach podczas pierwszych wejść na rzadko uczęszczanych drogach górskich lub do wspinaczki metodą sztucznych ułatwień.

Haki dzielą się na wiele rodzajów, które zależą od kształtu, rozmiaru:

  • kilkumilimetrowe: rup lub jedynka oraz kilkucentymetrowe: bong;
    oraz rodzaju stali z jakiej są wykonane:
  • miękkiej: łyżka, rynna lub diagonal, takie haki łatwiej dostosowują swój kształt do szczeliny i łatwiej poddają się odkształcaniu;
  • twardej: v-ka lub CVM, trudniej mocuje się je w skale i są bardziej sprężyste.

Istnieją także haki specjalne używane w czasie wspinaczki metodą sztucznych ułatwień tzw. hakówki. Haki te nie są w stanie utrzymać dużych obciążeń i zazwyczaj należą do grupy punktów jednokierunkowych, do których zaliczają się także rupy i jedynki.

Specyficznym rodzajem haka są sky-hooki które jedynie zawiesza się na występach skalnych bez użycia młotka czy specjalnego kleju. Do bardzo trudnych wspinaczek stosuje się wałki tzn. copperheady albo aluheady, które zrobione są z miedzi lub aluminium, mocuje się je w małych zagłębieniach lub rowkach skalnych za pomocą specjalnego dłuta.

Punkty asekuracyjne stosowane są również w pracach budowlanych do asekuracji pracowników, którzy pracują na wysokościach, więcej informacji na ten temat znajdą Państwo klikając na podany niżej link: https://asekuracje.pl/punkty-asekuracyjne/.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here