Sprawna komunikacja w każdym magazynie to warunek jego poprawnego funkcjonowania. Zdołał się o tym przekonać każdy, kto uczestniczył w dużej akcji załadunku lub rozładunku magazynowego. Możliwość szybkiego i sprawnego przeprowadzenia takich działań zależy w znacznym stopniu od tego, czy i jak dokładnie zostały wyznaczone określone sposoby przemieszczania się po terenie magazynu. Wyznaczenie szlaków komunikacyjnych to bowiem pierwszy krok na drodze do sprawnego zorganizowania pracy. Szlaki komunikacyjne pomagają w zorganizowaniu ruchu pracowników oraz zapewniają im bezpieczeństwo podczas przemieszczania się po kolejnych częściach magazynu. Zapraszamy do lektury, z której dowiesz się, dlaczego wyznaczenie szlaków komunikacyjnych w magazynach jest tak ważne oraz jak tego dokonać.

Szlaki komunikacyjne w magazynach – od czego zacząć?

W każdym miejscu pracy, w którym przebywają ludzie, istnieje ryzyko wypadku. Zagrożenie to jest większe w tych miejscach, w których znajdujący się pracownicy przemieszczają się, niekiedy także wykorzystując w tym celu różne wózki transportowe. Wówczas, poruszanie się po terenie zakładu pracy powinno być odbywać się według ściśle określonych szlaków komunikacyjnych, zwanych również drogami komunikacyjnymi.

Ich wyznaczenie nie jest dowolne ani proste. Organizacja ruchu w zakładach pracy zaczyna się już od momentu projektowania samego budynku. W przypadku magazynów wyznaczane szlaki komunikacyjne powinny łączyć miejsce rozładunku/załadunku z właściwymi pomieszczeniami przechowywania wewnątrz magazynu. W przypadku magazynów wielkopowierzchniowych odległości, które w ciągu dnia muszą pokonać rozładowujący towar robotnicy są naprawdę duże.

Przygotowanie drogi komunikacyjnej polega między innymi na jej odpowiednim oznaczeniu. W tym celu korzysta się z różnych urządzeń optycznych – naklejek i oznakowań odblaskowych, specjalnych urządzeń informujących i świecących, oznakowań przeznaczonych do naklejania na podłodze; w wykorzystaniu znajdują się także odbojnice przemysłowe, taśmy, słupki i bramki zagradzające.

Szlaki komunikacyjne – dla ludzi i ich urządzeń

W magazynach szczególnie istotne mogą okazać się właśnie odbojnice przemysłowe. Dotyczy to zwłaszcza tych magazynów, w których do załadunku, rozładunku oraz transportu korzysta się z różnego rodzaju urządzeń i wózków. Transportowanie dużej ilości ciężkich materiałów może być niebezpieczne nie tylko dla nas samych, ale także dla znajdujących się wzdłuż szlaków komunikacyjnych miejsc i urządzeń. Przykładowo wózki paletowe (zwane potocznie paleciakami) często powodują uszkodzenia ścian, obicia mebli lub prętów, o które zahaczają w czasie transportu. Zastosowanie odbojnic pozwala nie tylko na ochronę wyposażenia otaczającego szlaki komunikacyjne, ale także samych transportowanych towarów.

Warto zwracać uwagę, by wyznaczane szlaki komunikacyjne nie przecinały innych ważnych ciągów komunikacyjnych. Istotne jest, aby na każdym etapie szlaku, przemieszczające się nim osoby miały pełną swobodę w zakresie: przesuwania się do przodu i skręcania, cofania, odłączania ciągniętego towaru, jego ponownego łączenia oraz rozładowywania. Dotyczy to szczególnie magazynów o wysokim poziomie rotacji przechowywanych towarów, w których panuje duże natężenie ruchu.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here