Przede wszystkim warto zastanowić się, dlaczego mamy problemy z pamięcią. Wpływ na to ma zapewne nasz wiek, ale również stan zdrowia, styl życia, a nawet stosowana codzienne dieta. Na procesy pamięci można korzystnie wpływać już w wieku dziecięcym i jak najbardziej trzeba to robić. Pewne nawyki zostają, by można było cieszyć się doskonałą pamięcią do końca dni. Trening mózgu w zakresie ćwiczenia pamięci to też doskonały czynnik, który zapobiega powstawaniu groźnych chorób wieku starczego, w tym Alzheimera.

Jak trenować pamięć?

W przypadku najmłodszych udaje się to robić w formie zabawy i taki proces wykazuje najlepszą skuteczność. Wystarczy proponować rozmaite zabawy edukacyjne. Pomocne stają się gry i układanki, puzzle, krzyżówki, memo. Wszystkie powinny być oczywiście dopasowane do poziomu rozwoju dziecka i wieku malucha.

Postaw na dietę

Okazuje się, że w codziennym jadłospisie każdy z nas powinien znaleźć składniki, które mają ogromny wpływ na pracę mózgu. Świetnie sprawdzają się ryby, orzechy, produkty zbożowe. Do tego garść witamin w postaci owoców i warzyw oraz dobre nawadnianie organizmu – każdego dnia trzeba wypić co najmniej 2 litry płynów. Zrezygnować powinno się natomiast z produktów smażonych, ciężkostrawnych, które nie tylko przyczyniają się do nadwagi, ale powodują też ospałość i brak koncentracji uwagi.

Sport to zdrowie

Dotleniony mózg i odpowiednia praca serca, to czynniki, które bez wątpienia wpływają korzystnie na procesy pamięci. Każdego dnia warto wybrać się na 30 minutowy spacer, krótki jogging. W przypadku najmłodszych niech będzie to gimnastyka oraz W-F. Świetnie sprawdza się też taniec, a nawet swobodna zabawa na placu zabaw.

Jak ćwiczyć pamięć krótkotrwałą?

Pamiętajmy, że usprawnianie procesów pamięci i koncentracji uwagi musi odbywać się regularnie. Tylko wtedy może wykazać pozytywne rezultaty. Nigdy też nie jest za późno na trening mózgu, a osoby dorosłe mogą w tym celu chociażby rozwiązywać każdego dnia krzyżówki. Na problemy z pamięcią należy reagować natychmiast, bo im szybciej będzie podjęta terapia usprawniająca, tym lepsze będą jej efekty. Bagatelizowanie tych kłopotów w wieku dziecięcym przyczyni się do problemów w nauce, zaś w wieku dojrzałym przyśpieszy choroby starcze.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here