Jest kilka różnorodnych sposobów, na które można zarabiać na nieruchomościach. Jeden z nich to zakup mieszkania lub domu w cenie okazyjnej i sprzedanie go za większą kwotę (często wykonuje się przy tym tak zwany house flipping, czyli wykonuje remonty i przeróbki, aby podnieść wartość nieruchomości przed sprzedażą). Inny, będący tematem tego artykułu, to zakup nieruchomości, czy to za gotówkę, czy za kredyt, a następnie jej wynajem. Tylko czy rzeczywiście jest to dobry pomysł? Czy taka inwestycja ma szansę się zwrócić?

Zakup mieszkania na wynajem zwraca się powoli, ale stabilnie

Wynajmując dom czy mieszkanie, nie tylko nie musimy przejmować się związanymi z nim opłatami, ale także co miesiąc zarabiamy. Tym więcej, im atrakcyjniejsza jest okolica i sama nieruchomość. Dochód z wynajmu jest stabilny, co oznacza, że możemy liczyć na zastrzyk gotówki na naszym koncie co miesiąc. W przypadku, kiedy będziemy potrzebowali większej ilości funduszy, możemy rozważyć podniesienie opłaty za wynajem.

Jeśli z wynajmu co miesiąc zyskujemy „na czysto” 1000 złotych, a zapłaciliśmy za mieszkanie kilkaset tysięcy, co oczywiste, będzie się ono zwracało bardzo długo. Jednak w tym czasie będziemy przecież właścicielami nieruchomości, którą możemy w dowolnym momencie sprzedać i wyjść „na plus” względem ceny, za jaką ją zakupiliśmy. Możemy też wprowadzić się do niej sami i zrezygnować z dotychczasowego lokum. Jest to także coś, co możemy zostawić w spadku swoim bliskim, a czego wartość prawdopodobnie nie spadnie, a tylko będzie ciągle rosła.

Więcej ciekawych informacji na ten temat znajdziesz tutaj: http://nieruchomoscidoskonalenie.pl/.

Są pewne ryzyka

Zakup mieszkania na wynajem, jak wszystko, wiąże się z pewnym ryzykiem. Zawsze istnieje pewne prawdopodobieństwo, że wynajmujący przestaną płacić czynsz (a dokonanie eksmisji nie jest wcale proste i szybkie) bądź zdewastują nieruchomość.

W dużej mierze można tego uniknąć, wynajmując ją tylko sprawdzonym osobom, na przykład znajomym czy członkom rodziny (aczkolwiek to również może się na nas odbić negatywnie, ponieważ robienie interesów z bliskimi często kończy się konfliktami).

Artykuł powstał we współpracy z portalem http://nieruchomoscidoskonalenie.pl/.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here