Czytanie ma bardzo pozytywny wpływ na rozwój dzieci. Jednak bardzo ważny jest dobór odpowiednich lektur. Na rynku dostępne jest wiele bajek, jednak nie wszystkie są tak samo atrakcyjne i wartościowe.

Dlaczego warto czytać najmłodszym?

Przede wszystkim czytanie wpływa na rozwijanie się wyobraźni. Dzieci, słuchając fantastycznych opowieści nie od razu dostają gotowe rozwiązania, co ma wpływ na kreatywność. Ponadto bajki dobrze dobrane do wieku i poziomu rozwoju dziecka, znacznie rozszerzają jego słownictwo. Warto także wspomnieć, że czytanie opowiadań swoim pociechą to także wspaniały sposób na spędzenie czasu razem z rodzicami. 

Co warto czytać maluchom?

Dobrze dobrana lektura ma bardzo pozytywny wpływ na rozwój dzieci. Wybierając bajki przede wszystkim trzeba wziąć pod uwagę wiek malucha. Inne książeczki będą idealne dla niemowlaka, a inne dla dziecka w wieku przedszkolnym czy szkolnym. Znaczenie mają przede wszystkim potrzeby malucha i jego możliwości percepcyjne. Kolejną, istotną kwestią są zainteresowania dziecka. Aby czytanie było dla niego przyjemnością, warto wybrać takie pozycje, które go wciągną i przyciągną jego uwagę. Dostępna tematyka książeczek jest bardzo szeroka, ponadto znaczenie ma także forma. Wybierając literaturę dla najmłodszych, warto wziąć pod uwagę także przekazywane, wartościowe treści. Dobrze jest czytać dzieciom opowiadania z wartościowym morałem, które czegoś uczą np. pierwszą pomoc, odpowiednią higienę, czy kulturę. Należy też pamiętać, że każde dziecko jest inne i potrzebuje czegoś innego. Z dwójki maluchów w tym samym wieku, jeden może już całkiem dobrze opanować zasady dotyczące bezpiecznego poruszania się po drogach, drugi z kolei może wymagać dodatkowej pomocy w tym temacie. Ponadto niektóre dzieci boją się np. ciemności, dlatego warto poruszyć z nimi ten temat i zdecydować się na książkę, która opowiada o przezwyciężeniu tego problemu. Podobnie jeśli np. ktoś wybiera się w pierwszą podroż samolotem ze swoją pociechą, może wcześniej sięgnąć po pozycje związaną z tą tematyką. Książki bowiem, mają także niesamowitą funkcję terapeutyczną. 

Dobranie odpowiednich książek jest niezwykle ważne. Jeśli dane pozycje naprawdę pozytywnie wpłyną na rozwój dziecka, będą odpowiadały jego potrzebą, a także możliwością, oraz je zainteresują, istnieje duże prawdopodobieństwo, że maluch w przyszłości sam będzie chętnie sięgał po książki. Umiejętni dobór literatury może sprawić, że szanse na to, że czytanie stanie się prawdziwym hobby dzieciaków, znacznie wzrosną. 

Pierwsza książeczka

Książki można czytać dzieciom już od pierwszych chwil życia. Głos rodziców jest dla nich bardzo ważny i mimo, że nie zrozumieją za wiele, już wtedy kształtują się u nich prawidłowe nawyki i postawy. Książki dla najmłodszych powinny być atrakcyjne wizualnie. Ważne są barwne ilustracje. Powinno się też wybierać pozycje, które posiadają twarde, trudne do zniszczenia karty (czasem także specjalne – wodoodporne). Ponadto w książkach dla maluchów nie może być za dużo tekstu. 

Więcej informacji można znaleźć na stronie: https://skupszop.pl/blog.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here