Prowadzenie księgowości to ustawowy obowiązek każdego właściciela firmy. Jeśli jesteś na etapie starania się o otworzenie swojej własnej działalności gospodarczej to zapewne zastanawiasz się nad kwestią prowadzenia księgowości w firmie. W tym artykule podpowiadamy, dlaczego warto w tym celu wynająć zewnętrzne biuro rachunkowe.

Jakikolwiek rodzaj działalności byśmy nie prowadzili, jesteśmy prawnie zobowiązani do prowadzenia jakiegoś rodzaju księgowości dokumentującej nasze zarobki. Wszystkie te czynności są w każdym szczególe określone prawnie, dlatego podjęcie działalności gospodarczej skutkuje także obowiązkiem wyboru odpowiedniej formy opodatkowania, a także cyklicznego prowadzenia rachunkowości. Wiele osób, które w momencie otwarcia firmy dysponują bardzo ograniczonymi środkami zastanawia się, czy może nie byłoby dobrym pomysłem zajęcie się tym samodzielnie. Podejście wielu osób do tej sprawy, rzecz jasna jest bardzo różne i zależy od wielu czynników. Na pewno duże znaczenie ma tutaj ilość środków jakimi dysponujemy. To oczywiste, że wynajęcie specjalisty, który wszystkie sprawy księgowe będzie załatwiał za nas jest rozwiązaniem najwygodniejszym, ale oczywiście takie usługi muszą kosztować. W przypadku mało skomplikowanych rozliczeń w jednoosobowej firmie, prowadzenie księgowości często sprowadza się do rozliczenia kilku dokumentów. Dlatego sporo osób postanawia co nie co dowiedzieć się na temat księgowości i popróbować prowadzić ją samodzielnie. W internecie są dostępne serwisy internetowe wspierające takie osoby w prowadzeniu rachunkowości w firmie. Oczywiście dostęp do tego typu platform jest płatny, ale i tak na ogół jest to koszt dużo niższy niż zatrudnienie profesjonalnego księgowego. Wiele osób woli jednak zlecić prowadzenie rachunkowości zewnętrznej firmie. Dlaczego?

Zalety zatrudnienia biura rachunkowego

Prowadzenie księgowości wiąże się z odpowiedzialnością prawną. Dlatego działania te zazwyczaj są źródłem stresu. Wielu właścicieli firm dochodzi do wniosku, że najkorzystniej będzie, gdy oni sami skoncentrują się w swoich działaniach na rozwijaniu firmy, a prowadzenie księgowości zostawią specjalistom. Warto brać przy tym pod uwagę także fakt, że przepisy podatkowe się zmieniają, a osoby prowadzące księgowość muszą natychmiast dopasowywać się do nowych wytycznych. Trzeba przyznać, że w ostatnich latach bieżące nadążanie za wciąż zmieniającymi się przepisami nastręcza sporych trudności nawet osobom na co dzień zajmującym się prowadzeniem księgowości. Nic zatem dziwnego, że dla osób samodzielnie prowadzących księgowość w firmie systematyczne dopasowywanie swoich działań do aktualizowanych przepisów jest trudne i stresujące. Pomoc doświadczonego księgowego może też niejednokrotnie pomóc w optymalizacji kosztów podatkowych, co może bezpośrednio przełożyć się na rentowność firmy.

A zatem podsumowując – samodzielne prowadzenie księgowości to dobry sposób na oszczędność w firmie pod warunkiem, że właściciel będzie w stanie nadążać za wciąż zmieniającymi się przepisami w zakresie rachunkowości. Z drugiej strony jednak, wynajęcie kancelarii rachunkowej pozwala na skoncentrowanie się na rozwijaniu swojej firmy i podnoszeniu kwalifikacji w swoim własnym zawodzie.

Materiał partnera: Biuro rachunkowe Everte.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here