Wielokrotne różnice w kursach walut występują niezwykle często. Śledzenie na bieżąco takich sytuacji pozwala wymienić pieniądze w odpowiednim czasie lub powstrzymać się wtedy, kiedy kurs jest niekorzystny. Istnieje wiele czynników, które mają wpływ na kurs walut.

Stosunek inflacji do PKB i stopy procentowe

Umocnienie się waluty możliwe jest wtedy, kiedy wzrost gospodarczy idzie w parze z niższą inflacją. Wszystko zmienia się na niekorzyść dla waluty wtedy, kiedy w kraju następuje szybki przyrost inflacji w stosunku do wzrostu gospodarczego. W celu pobudzenia gospodarki państwa wykorzystują sposób, jakim jest obniżenie stóp procentowych. Jednak każdorazowe działanie tego typu ma swoje skutki we wzroście inflacji, a to z kolei wiąże się z niekorzystnym kursem waluty kraju.

Eksport ma znaczenie

Waluty krajów, w których towary i usługi mają duży odbiór poza jego granicami mają znacznie korzystniejsze kursy niż te, u których zauważyć można przewagę importu nad eksportem, a więc sprowadzanie większej ilości towarów do kraju, niż sprzedawanie własnych za granicę.

Jak i gdzie korzystnie przewalutować pieniądze?

Stałe monitorowanie kursu walut jest niezbędne do tego, by nie stracić podczas przewalutowania. Zdecydowanie odradza się wymienianie złotówek na inne waluty w bankach. Mają one zazwyczaj najbardziej niekorzystne kursy. Zdecydowanie lepiej robić to w kantorach, zarówno stacjonarnych, jak i internetowych, takich jak IgoriaCard. Obie możliwości gwarantują atrakcyjne kursy, jednak w przypadku kantorów stacjonarnych utrudnieniem jest brak możliwości stałej kontroli kursów. Jedynym rozwiązaniem jest regularne odwiedzanie kantorów, ale niewiele osób ma na to czas. Najlepszym sposobem jest korzystanie z kantorów internetowych, ponieważ wszystkie informacje można sprawdzać na bieżąco bez wychodzenia z domu.

Znacznie tańsze będzie również posiadanie karty i konta wielowalutowego. Kantory, takie jak IgoriaCard zapewniają atrakcyjne kursy walut, a także niskie prowizje związane z przewalutowaniem złotówek na inne waluty i odwrotnie.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here