Wypowiedzenie umowy o pracę, prawo pracy to kwestie, które musi znać biegle niejeden adwokat dla pracowników i pracodawców. Nawiasem mówiąc, każdy kto pracuje powinien również w choć minimalnym stopniu orientować się w tej materii, bo przecież nigdy nie wiadomo kiedy człowiek będzie się musiał zmierzyć z tymi zagadnieniami. Wypowiedzenie umowy o pracę to rzecz, która może nas spotkać w każdym momencie i dobrze jest wtedy wiedzieć, jakie prawa w takich okolicznościach nam przysługują. Z drugiej strony to także pracownik może złożyć takie wypowiedzenie i tez musi wiedzieć, jak to zrobić.

Prawo pracy Wrocław to spory obszar i trudno byłoby ogarnąć taką wiedzę, tym bardziej, że przepisy przecież non stop się zmieniają. To oczywiste. Ale żyjemy w epoce powszechnego dostępu do wszelakiej wiedzy i każdy, kto tylko chce się dokształcić w jakiejkolwiek materii, ma na to realne szanse. Aż trudno sobie dzisiaj wyobrazić, że kiedyś w ogóle mogliśmy funkcjonować bez internetu. No cóż, człowiek jest istotą, która szybko przyzwyczaja się do różnych udogodnień i później z nich korzysta.

Wróćmy jednak do zasadniczego tematu niniejszego artykułu, bo nieco odbiegamy od meritum. Wypowiedzenie umowy o pracę może odbywać się na różne sposoby. Najlepiej jest, kiedy następuje ono za porozumieniem stron. Pracownik może wówczas np. zachować dodatek za wysługę lat. Oczywiście pod warunkiem, gdy przechodzi do innego miejsca pracy, ale o tym samym charakterze. Przykładem jest tu nauczyciel, który zmienia szkołę. Zachowuje on prawo do wysługi, jak również stopień awansu zawodowego. Mowa tutaj o szkołach publicznych, bo jednostki niepubliczne mogą rządzić się nieco innymi zasadami.

Inna sytuacja pojawia się natomiast wtedy, gdy wypowiedzenie umowy następuje bez takiego porozumienia. Są okoliczności, kiedy pracownik ma prawo do odprawy, ale są też sytuacje, kiedy nie otrzymuje takiej rekompensaty.

Kolejna rzecz przy wypowiedzeniach to tzw. okres wypowiedzenia. Bywa on różny, a zależy to od naszego stażu pracy. Jako pracownicy mamy także prawo wypowiedzieć umowę swojemu pracodawcy ze skutkiem natychmiastowym. Musimy jednak pamiętać o tym, żeby podać przyczynę naszej decyzji. Co więcej, nie ma tu dowolności. Orzeczenie lekarskie o naszej niezdolności do wykonywania pracy na tym stanowisku lub też pracodawca działał na naszą niekorzyść, np. nie wypłacał nam wynagrodzenia czy nie zapewniał odpowiednich warunków pracy – to powody, dla których chcemy zrezygnować z naszej posady.

Do tej pory była mowa o umowach o pracę. Teraz słów kilka na temat umowy zlecenia. Takie umowy również można wypowiedzieć. Trzeba jednak podchodzić do tej kwestii uważnie, żeby sobie nie zaszkodzić, bo zleceniodawca może od nas zażądać odszkodowania. Żeby uniknąć takich przykrych niespodzianek, trzeba wnikliwie przejrzeć treść swojej umowy.

A skąd mamy wiedzieć, jak ma wyglądać wypowiedzenie? O, nie ma w zasadzie najmniejszego problemu ze znalezieniem wzoru takiego dokumentu w sieci. Gros osób korzysta z takich zasobów internetowych. Ale czasami jest tak, że konieczna jest konsultacja z prawnikiem. Nie oszczędzajmy na takiej usłudze, kiedy mamy jakiekolwiek wątpliwości, bo po fakcie możemy żałować. I znów można w tym celu wykorzystać to nowoczesne medium, jakim jest internet. W wybraną wyszukiwarkę wpisujemy hasło: adwokat dla pracowników i pracodawców i już po chwili przed naszymi oczyma pojawią się pożądane oferty. Teraz wystarczy tylko wybrać najbardziej nam odpowiadającą i można kontaktować się z prawnikiem. Można telefonować, mailować lub po prostu umówić się na spotkanie. To już zależy od potrzeb klienta.

Prawników w naszej rzeczywistości jest pod dostatkiem, więc nie ma problemu ze znalezieniem fachowej pomocy prawnej, kiedy zachodzi taka potrzeba. Życie non stop nas zaskakuje i człowiek musi czasami zmagać się z kwestiami, o których nie ma pojęcia, więc trzeba szukać pomocy fachowców. A co jak co, ale prawo to materia nie mniej żywa jak technologia informatyczna. Trudno śledzić na co dzień i jeszcze do tego hobbistycznie non stop zmieniające się przepisy. To sprawa dla profesjonalistów i co do tego nie ma najmniejszych wątpliwości.

Źródło: https://wypowiedzenie-umowy-o-prace.pl/adwokat-wroclaw/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here