Złącza audio występują w wielu wersjach, o odmiennej konstrukcji i funkcjach. Stosowane obecnie złącza typu audio można podzielić na dwie główne grupy – elementy analogowe i cyfrowe. Wybór konkretnego typu ma olbrzymie znaczenie dla audiofilów, dla których jakość emitowanego dźwięku ma olbrzymi wpływ na przyjemność odsłuchu. Poniżej prezentujemy konkretne typy złączy, które możesz znaleźć w specjalistycznych sklepach, podpowiadamy jaki mają wpływ na działanie układu audio oraz jakie jest ich specjalistyczne zastosowanie. 

Złącza analogowe – rodzaje i przeznaczenie 

Złącza typu RCA, nazywane także złączem cinch, to jedno z najpopularniejszych złączy typu audio oraz video. Ma bardzo szerokie spektrum zastosowań. Wykorzystywane jest w przesyle sygnałów pomiędzy różnymi grupami urządzeń – amplitunerami, DVD, telewizorem. Połączenie to wykorzystuje sygnały niesymetryczne, a w przypadku większych długości, podatne jest na negatywny wpływ zakłóceń elektromagnetycznych. Istnieje możliwość ich częściowego zniwelowania dzięki ekranowaniu oraz zastosowaniu wysokiej jakości wtyków. 

Złącza typu jack przeznaczone jest do sygnału audio; występuje w różnych wersjach o odmiennych rozmiarze, liczbie pinów i specjalistycznym zastosowaniu. Najpopularniejsze są wtyki jack 6.3 mm, mini jack 3,5 mm, sub-mini jack 2.5 mm. Są stosowane w urządzeniach mobilnych, instrumentach muzycznych, słuchawkach. 

Złącze speakon jest rzadziej stosowane, odznacza się pewnym i szybkim połączeniem dzięki zastosowaniu specjalnego typu mocowania, nazywanego QuickLock. Występuje ono w układach studyjnych i estradowych – w łączeniu kolumn i wzmacniaczy. 

Złącze XLR oferuje profesjonalny standard przesyłu. Wykorzystywane jest między innymi do podłączania mikrofonów. Zapewnia minimalne straty w sygnale dzięki optymalnie zaprojektowanej izolacji. Jest wysoce odporne na czynniki pogodowe i oddziaływania mechaniczne. Złącze to występuje w wielu odmianach, o odmiennej ilości pinów. 

Złącza cyfrowe – które warto wybrać? 

Złącze typu S/PDIF służy do przesyłania sygnału audio bez konieczności jego konwersji. Dzięki temu minimalizowane są straty w jakości sygnału. Złącze to stosuje się w kilku formatach, o zmiennej ilości kanałów. Popularne są między innymi złącza typu koaksjalne, optyczne i HDMI. 

Złącze koaksjalne S/PDIF kończy się wtykami RCA. Wykorzystywany w nich sygnał jest wysyłany przez impulsy elektryczne. Wykorzystywane są przede wszystkim w połączeniach o niewielkiej długości. 

Złącze optyczne, nazywane też Toslink, jest odporne na zakłócenia typu elektromagnetycznego. Wykorzystuje światłowód, co czyni je idealnym przy realizacji połączeń na długi dystans. 

Złącze typu HDMI służy do cyfrowego przesyłu nieskompresowanych impulsów dźwiękowych i wizualnych. Dzięki wykorzystaniu złącza HDMI można w wielu przypadkach zrezygnować z korzystania ze złączy typu audio. 

Wykorzystywanym typem złącza jest także USB typu C 3.1. Za jego pomocą można przesyłać dźwięk czterokanałowy. Złącza te coraz częściej zastępują minijacki, szczególnie w smartfonach. 

Wszystkim osobom poszukującym dobrej jakości przewodów i końcówek typu audio lub audio/video polecamy Albedo kable audiofilskie – sklep Na Temat Audio.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here