Surdopedagogika to dziedzina nauki, która zyskuje na popularności zwłaszcza wśród pedagogów. Zakresem zainteresowań tej części pedagogiki specjalnej są działania związane z osobami z problemami ze słuchem. Surdopedagog to wykwalifikowany i bardzo poszukiwany specjalista.

Surdopedagogika — zakres zagadnień

Surdopedagogika to dziedzina, która znana jest zwłaszcza osobom zajmującym się pedagogiką. Swoją nazwę wzięła od dwóch pojęć: łacińskiego surdus  czyli głuchy’ oraz greckiego – paideia , co oznacza wychowanie, kształcenie. W kręgu zainteresowań osób zajmujących się surdopedagogiką jest nauczanie i wychowywanie osób z różnymi zaburzeniami słuchu. Dotyczy to zarówno osób głuchych, jak i niedosłyszącymi, a także wszelkie działania związane z funkcjonowaniem osób znajdujących się w kręgu ich najbliższych. Tematem zainteresowań surdopedagogów są także inne osoby z grupy ryzyka zaburzeń słuchu.

Sama dziedzina nie jest czymś nowym. Swoje początki surdopedagogiki ma już XVI wieku. Za ojca rozwoju tej nauki uznaje się Włocha, Hieronima Cardano (1501–1576), który był filozofem, lekarzem i matematykiem.

Czym zajmuje się surdopedagog?

Surdopedagog to osoba, która pracuje na co dzień z osobami głuchymi, niesłyszącymi. Kurs na surdopedagoga jest skierowany do wszystkich osób zainteresowanych pracą w tym zawodzie. Dzięki niemu osoba przygotowana do tej pracy otrzyma mnóstwo niezbędnych umiejętności. W zakres pracy jako surdopedagog wchodzą takie działania jak: profilaktyka, diagnostyka i poradnictwo dla osób głuchych, niedosłyszących i osób, które mają z nimi bliski kontakt. Surdopedagog może podjąć pracę w placówkach specjalistycznych, w szkołach dla osób głuchych, w szkołach specjalnych, w centrach poradnictwa, a także w miejscach pracy, które zatrudniają osoby głuche i niedosłyszące. Wiedza z zakresu surdopedagogiki przyda się także tym, którzy pracują w przedsiębiorstwach zajmujących się przygotowywaniem specjalistycznego sprzętu dla osób z zaburzeniami słyszenia.

Jak zostać surdopedagogiem?

Surdopedagog to specjalista, który ma unikatowe umiejętności wymagane przez wiele placówek. Aby rozpocząć swoją przygodę z surdopedagogiką niezbędne są odpowiednie dokumenty i wiedza specjalistyczna. Można ją zdobyć podczas kursu na surdopedagoga. Podczas specjalnego szkolenia można między innymi: zgłębić metodykę pracy w środowisku głuchych i niedosłyszących, a także poznać język migowy oraz różnego typu ćwiczenia audiologiczne. Elementy surdopedagogiki można także poznać podczas studiów pedagogicznych.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here