Czy wiesz, że dzięki odpowiedniemu czyszczeniu i pielęgnacji narzędzi stomatologicznych będziesz mógł polegać na swoich instrumentach przez wiele lat?! Oto kilka wskazówek, które Cię poprowadzą przez ten proces.

Jak dbać o narzędzia stomatologiczne w swoim gabinecie?

W przypadku stosowania wierteł dentystycznych, które nie zostały zatwierdzone przez odpowiednie instytucje, rękojeść może ulec znacznemu uszkodzeniu. Uszkodzenia obejmują:

  • Wady systemu mocowania lub wady trzonu wiertła.
  • Zużyte lub uszkodzone wałki/rowki (można wyczuć rowki, przesuwając paznokciem wzdłuż wałków).

Zatem zanim kupisz konkretne narzędzia stomatologiczne przez sklep dla gabinetów stomatologicznych sprawdź wszystkie informacje producenta dotyczące długości, średnicy, kształtu wału i maksymalnej prędkości. Znajdują się w odpowiednich instrukcjach użytkowania – i stosuj się do nich.

Konsekwencje nieprzestrzegania specyfikacji producenta

Jeśli sprawdziłeś sklep instrumenty stomatologiczne, ale nie dostosowałeś się do tych wskazówek – wiedz, że siła trzymania wiertła dentystycznego może być zbyt niska z powodu zużytego trzonka, a wiertło dentystyczne może zostać zwolnione podczas zabiegu. Inna sytuacja – wał może się swobodnie obracać w uchwycie, a nawet zniszczy uchwyt.

Narzędzie dentystyczne może wypaść, a na to nie można sobie absolutnie pozwolić, jeśli chodzi o zaopatrzenie gabinetu. Czasem też łożyska kulkowe, koła zębate i uchwyt mogą być przeciążone, np. przez zbyt długie narzędzia dentystyczne o mogą prowadzić do przyspieszonego zużycia lub zablokowania systemu mocowania.

Separacja koron i mostów

Producenci wierteł dentystycznych oferują materiały na korony specjalnie dla różnych typów wierteł. Na przykład zalecają specjalne wiertło z twardego metalu do korony wykonanej z metalu lub miękkiej ceramiki, podczas gdy do korony z cyrkonu zalecane jest wiertło diamentowe.

Należy przestrzegać prędkości zalecanej przez producenta wiertła lub separatora koron. W przypadku separatorów koronowych o zębach prostych lub krzyżowych zalecana prędkość jest często mniejsza niż w przypadku separatorów koronowych z powłoką diamentową.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here