Dach biurowca, jeżeli tylko jest on płaski oraz odpowiednio zabezpieczony, wcale nie musi być niewykorzystaną przestrzenią z której wyłącznie od czasu do czasu skorzysta kominiarz lub osoba odpowiedzialna za konserwację systemów elektronicznych czy odpowiedzialnych za doprowadzanie do obiektu wody albo gazu. Jeżeli tylko dysponujemy choćby niewielkimi środkami inwestycyjnymi, możemy go bez większego trudu przekształcić w taras rekreacyjny lub też w obszar wypoczynkowy dla pracowników, z którego to korzystać będą mogli w przerwie pomiędzy wykonywaniem kolejnych zadań stricte związanych ze specyfiką prowadzonej działalności gospodarczej.

Jak mówią przedstawiciele firmy MIX GROUP z Krakowa, której główną działalnością jest budowa powierzchni biurowych; Niekiedy pójść można nawet o krok dalej i na dachu biurowca urządzić piękne ogrody lub też tarasy widokowe. Co jednak w sytuacji, gdy przestrzeni na ten cel jest zbyt mało lub też nie jest ona odpowiednio zabezpieczona aby możliwe było przebywanie na niej większej ilości osób? To oczywiście również nie jest problemem – wystarczy że zagospodarujemy teren ten w sposób użytkowy. W jaki sposób można tego dokonać? Najpopularniejszym trendem jest montowanie na dachach biurowców instalacji fotowoltaicznych, dzięki którym możliwe jest nie tylko czerpanie prądu w sposób całkowicie ekologiczny i nieinwazyjny, ale także – a może przede wszystkim – znaczne ograniczenie rachunków za zużycie energii elektrycznej. Dla właścicieli wielu biurowców może to okazać się niemałym udogodnieniem, bowiem przy większej ilości zatrudnionych osób oraz wielu urządzeniach działających jednocześnie, koszty generowane z tego tytułu dochodzić mogą nawet do kilku tysięcy złotych w ujęciu miesięcznym. Każde ich ograniczenie to doskonała wiadomość dla właściciela obiektu, natomiast zaoszczędzone w ten sposób fundusze przeznaczyć można na inwestycje i modernizację biurowca, na przykład na drodze montażu okien i drzwi charakteryzujących się lepszym współczynnikiem izolacji termicznej oraz akustycznej czy też dodatkowych urządzeń spod znaku smart office, dzięki którym praca zatrudnionych w budynku osób stanie się nie tylko bardziej wydajna ale także zauważalnie bardziej komfortowa.

W sytuacji, gdy mamy to szczęście, że dysponujemy na dachu znaczną ilością miejsca, nic nie stoi na przeszkodzie, by dwa opisywane w ramach dzisiejszego wpisu rozwiązania w sposób optymalny ze sobą połączyć, a więc wydzielić przestrzeń, w której wolny czas będą mogli spędzać tak pracownicy jak i interesanci, jak również wygospodarować teren na którym staną panele fotowoltaiczne generujące dla biurowca dodatkowy prąd, który to następnie odprowadzany będzie do sieci, ograniczając tym samym koszty eksploatacyjne! Wydatek taki może początkowo wydawać się dość duży, jednakże z doświadczenia powiedzieć możemy że jest on jak najbardziej pożądany bowiem przełoży się nie tylko na poprawę komfortu osób korzystających z biurowca, ale także pozwoli znacznie ograniczyć koszty wynikające bezpośrednio z korzystania z funkcjonalności jakie on oferuje.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here