W wielu budynkach znajdują się substancje potencjalnie niebezpieczne. Choć często nie zdajemy sobie z tego sprawy, niezbędne jest ich odpowiednie oznakowanie, za co odpowiedzialny jest właściciel lub wyznaczony przez niego zarządca budynku. Takie tablice informacyjne powinny być przygotowane w taki sposób, aby zawsze były czytelne i łatwe do rozpoznania już na pierwszy rzut oka.

Charakterystyczny wygląd tablic BHP

Tablice ostrzegawcze i informacyjne, które umieszczane są w budynkach, muszą spełniać szereg norm dotyczących ich wyglądu. Przede wszystkim muszą być widoczne z daleka, wyraźne i czytelne nawet przy gorszej widoczności. Dlatego projektowane są zazwyczaj z fluoryzujących materiałów, które są łatwe do zauważenia nawet w przypadku pojawienia się w budynku pożaru, dymu lub po prostu ciemności. Liczy się także ich wielkość – w wielu budynkach muszą być dość spore, aby nawet z daleka nie budziły wątpliwości, co przedstawiają.

Co więcej, piktogramy są specjalnym oznakowaniem, zgodnym z europejskimi normami, które jest ustalone dla pewnych rodzajów zagrożeń. W takim przypadku znak musi wyglądać dokładnie w taki sposób, w jaki został zaprojektowany, aby każdy, kto znajdzie się obok niego, niezależnie od kraju pochodzenia, był świadom tego, co oznacza. Piktogramy BHP od znaki24.pl spełniają wszystkie te kryteria i mogą być najlepszą pomocą podczas nagłego wypadku.

Substancje chemiczne

Jednym z budynków, w którym jest zwiększone ryzyko wypadku czy nawet pożaru, jest miejsce, w którym przechowywane i wykorzystywane są substancje chemiczne. Może to być zarówno laboratorium badawcze, uczelnia, na której odbywają się zajęcia z chemii, jak również zakłady produkcyjne i przetwórcze, w których różnego rodzaju odczynniki są niezbędne do prowadzenia procesów technologicznych.

We wszystkich budynkach, w których znajdują się magazyny z substancjami chemicznymi, powinny także pojawić się odpowiednie oznaczenia. W pierwszej kolejności warto zadbać o znak “zakaz palenia”, który może uchronić ludzi, sprzęty i cały budynek przed niechcianym pożarem czy nawet wybuchem. Kolejne ważne tablice to oznakowania samych substancji niebezpiecznych, które mogą być na przykład żrące czy toksyczne dla środowiska i zwierząt wodnych.

Niemniej istotne jest także umieszczenie tablic informacyjnych na temat zasad bezpieczeństwa i przeciwpożarowych, które pomagają w ochronie przed wypadkami. W razie wystąpienia jakiegoś zdarzenia są też niezbędne w celu poinformowania ludzi, jak powinni się zachować – oczywiście, o ile będą mieć czas na czytanie takich informacji.

Źródła promieniowania

Substancje chemiczne to nie jedyne źródło zagrożenia. Kolejnym może być promieniowanie, które źródłem są nie tylko substancje promieniotwórcze, ale też różnego rodzaju urządzenia, które mogą wytwarzać silne promieniowanie elektromagnetyczne. W każdym z tych przypadków powinno znajdować się w takim miejscu specjalne oznakowanie, pozwalające zachować czujność i ostrożność.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here