Chociaż zadłużenie samo w sobie nie zawsze jest problemem (pomyśl na przykład o kredytach hipotecznych), dla wielu osób może stać się źródłem ogromnych zmartwień. Jeśli zmagasz się z problematycznym zadłużeniem, z pewnością nie jesteś sam: badania sugerują, że są miliony ludzi, którzy są winni więcej niż mogą sobie pozwolić na spłatę. Jeśli jesteś w takiej sytuacji, na szczęście możesz zrobić wiele, aby poprawić swoją sytuację. Czytaj dalej, aby poznać nasze sprawdzone strategie i wskazówki, które dadzą Ci narzędzia potrzebne do skutecznego radzenia sobie z uporczywym zadłużeniem.

  1. Jasno określ, ile jesteś winien

Chociaż konfrontacja z poziomem zadłużenia może być przerażająca, zawsze lepiej wiedzieć, z czym się ma do czynienia, aby móc następnie zająć się każdym wierzycielem po kolei. Sporządź listę wierzycieli wraz ze szczegółami dotyczącymi wysokości zadłużenia, oprocentowania pożyczki, wysokości zaległości (jeśli dotyczy) oraz wszelkich działań podjętych do tej pory. Utrzymuj listę „na żywo”, aby w miarę zawierania umów z wierzycielami lub umarzania długów, lista była odpowiednio aktualizowana.

  1. Skonstruuj budżet

Budżet to po prostu podsumowanie Twoich wydatków i dochodów. Zapisując ile wydajesz na czynsz, media, wydatki domowe i tym podobne, wraz ze szczegółami dotyczącymi twojej pensji, świadczeń lub innych form dochodu, będziesz w stanie uzyskać bardziej przejrzysty obraz tego, ile pieniędzy masz do dyspozycji, aby wydać na spłatę długu. Jeśli uważasz, że będzie to trudne, pamiętaj, że istnieje wiele szablonów budżetowych dostępnych w Internecie, a także organizacje, które pomogą Ci sporządzić budżet za darmo. Koniecznie sprawdź https://pozyczkolog.pl/ranking-chwilowek-bez-bik/

  1. Najpierw zajmij się długami priorytetowymi

Istnieją długi, które muszą być spłacone, aby uniknąć postępowania sądowego, lub które spowodują utratę domu lub odłączenie przez firmę energetyczną. Jeśli jesteś winny pieniądze urzędowi państwowemu (np. podatek dochodowy lub podatek komunalny), musisz zapłacić grzywny lub jesteś winny pieniądze z tytułu kredytu hipotecznego lub przedsiębiorstwom użyteczności publicznej, ważne jest, aby poczynić przygotowania do spłaty tych długów w pierwszej kolejności. Możesz również sprawdzić najlepsze pożyczki na https://pozyczkolog.pl/ranking-chwilowek-bez-bik/

  1. Zamroź tymczasowo swoje konta

Zwłaszcza jeśli zalegasz z płatnościami u swoich wierzycieli, może się okazać, że brak płatności lub porozumienia powoduje wzrost zadłużenia. Wielu wierzycieli nalicza odsetki od zaciągniętych kredytów, a także kary za zwłokę, dopóki nie zapłacisz lub nie zawrzesz z nimi ugody. W pierwszej kolejności należy zadzwonić do wierzycieli i poprosić o zamrożenie konta na tydzień lub dłużej, dopóki nie dojdziecie do porozumienia. Zapobiegnie to zwykle dalszemu naliczaniu odsetek i da Państwu czas na osiągnięcie odpowiedniego porozumienia.

  1. Zawrzyj porozumienie z wierzycielami

W większości przypadków wierzyciele nie mający pierwszeństwa będą gotowi zaakceptować uzgodnioną kwotę spłaty. Zazwyczaj, aby złożyć wniosek o uzgodnienie spłaty, należy napisać do wierzyciela, wyjaśniając okoliczności braku możliwości spłaty zgodnie z pierwotnymi ustaleniami (przyczyny zaległości), wraz z zestawieniem dochodów i wydatków oraz propozycją kwoty spłaty. Jeśli Państwa oferta zostanie zaakceptowana, na Państwa koncie zazwyczaj nie będą naliczane dalsze odsetki ani opłaty.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here