Wydajny kompresor w domowym warsztacie – jakie są jego zalety i które narzędzia warto do niego dokupić?

0
112

Narzędzia pneumatyczne spotykane są głównie w profesjonalnych zakładach przemysłowych, jednak z zapewnianych przez nie zalet mogą również korzystać domowi majsterkowicze. Zwolennicy tej technologii w szczególności chwalą sobie wysoką wydajność, responsywność oraz relatywną niezawodność przyrządów zasilanych sprężonym powietrzem. Jednak korzystanie z pneumatycznych narzędzi wymaga odpowiedniego przystosowania warsztatu. Jak zatem zabrać się za to zadanie?
Warsztat zasilany powietrzem – jakie są zalety urządzeń pneumatycznych?

Narzędzia pneumatyczne stanowią kluczowy element profesjonalnych warsztatów, jednak coraz częściej zyskują popularność również w domowych pracowniach. Dlaczego? Istnieje kilka dobrych powodów, tłumaczących fenomen tych sprzętów.
Pierwszym z nich jest wysoka trwałość i niezawodność. Narzędzia pneumatyczne są zasilane siłą sprężonego powietrza, dlatego też są całkowicie pozbawione podzespołów elektronicznych. Zamiast tego są w nich stosowane specjalne mechanizmy wykorzystujące pęd powietrza i zamieniające go w energię mechaniczną. Efektem tego jest znaczna redukcja ilości ruchomych elementów, a co za tym idzie, mniejsze prawdopodobieństwo awarii. Ich konstrukcja jest bardziej odporna na zużycie, co przekłada się na dłuższą żywotność. Dlatego też prawidłowo utrzymane i serwisowane narzędzia pneumatyczne potrafią służyć przez wiele lat. Prostota budowy przekłada się także na odczuwalnie mniejszą wagę sprzętów zasilanych powietrzem. Ułatwia to manewrowanie oraz operowanie narzędziem w ciasnych przestrzeniach, a także minimalizuje zmęczenie podczas wielogodzinnej pracy. Narzędzia pneumatyczne to także wysoka responsywność. Dzięki wysokiemu ciśnieniu zgromadzonemu w warsztatowej instalacji pneumatycznej, tuż po wciśnięciu spustu sprzęt uzyskuje pełną moc.

Jaki kompresor wybrać do zastosowań domowych?

Podstawowym elementem warsztatu pneumatycznego jest kompresor powietrza. Wybór odpowiedniego kompresora zależy przede wszystkim od rodzaju prac, jakie mają być realizowane przy jego pomocy. Na etapie zakupów należy przede wszystkim uwzględnić zapotrzebowanie na przepływ powietrza. Jest ono wyrażane w litrach na minutę (l/min.) i różni się w zależności od konkretnego narzędzia pneumatycznego. Mniejsze narzędzia, takie jak młot, grzechotka czy klucz pneumatyczny, będą pobierać około 250 – 350 l/min. Dzięki temu można zasilać je nawet stosunkowo małymi kompresorami warsztatowymi. Z kolei sprzęty takie jak szlifierka pneumatyczna będą wymagać przepływu powietrza w zakresie od 400 do nawet 700 l/min., dlatego też warto zasilać je szczególnie wydajnymi kompresorami. Ważne jest też ciśnienie robocze. Większość narzędzi pneumatycznych do działania wymaga powietrza sprężonego do poziomu około 6,5 bar. Natomiast, aby uzyskać z nich maksymalną wydajność, powinno się zapewnić ciśnienie robocze wynoszące przynajmniej 8 bar. Zasadniczo największym wyjątkiem od powyższej reguły są gwoździarki pneumatyczne. Narzędzia te najlepiej będą działać po podłączeniu do kompresora ze zbiornikiem zawierającym powietrze sprężone do 10 lub nawet 11 bar.


Kompresor Ryobi, https://domitech.pl/kompresor.

Nie można też zapomnieć o pojemności samego zbiornika. Stanowi ona swoisty bufor „paliwa”, pozwalając kompensować niższą niż wymagana wydajność sprężarki. Dlatego też, w sytuacji, w której kompresor jest w stanie pompować tylko 400 l/min., a podłączone do niego urządzenie zużywa 650 l/min. zbiornik powietrza będzie działać jako akumulator energii. Jak duży powinien być zbiornik na sprężone powietrze? Do domowych zastosowań warto wyposażyć się w kompresor o pojemności przynajmniej 30 litrów. Jednak nawet do okazjonalnego użytku wydajnych narzędzi znacznie lepszym wyborem będzie kompresor ze zbiornikiem mieszczącym w sobie 50 litrów powietrza. Z kolei do regularnej, wielogodzinnej pracy z narzędziami pneumatycznymi warto zakupić kompresor ze zbiornikiem o pojemności między 70 a 90 litrów. Szczególnie, jeśli mają być to takie urządzenia, jak szlifierki kątowe, piaskarki czy pistolety lakiernicze.

Przegląd narzędzi pneumatycznych do domowego warsztatu

Lista narzędzi pneumatycznych jest długa i każdy znajdzie w niej coś dla siebie. Na początek warto jednak zakupić kilka najbardziej podstawowych sprzętów, przy pomocy których będzie można zrealizować większość przydomowych projektów.

Gwoździarka pneumatyczna
Gwoździarka pneumatyczna to narzędzie stosowane w wielu różnych pracach budowlanych i remontowych. Sprzęt ten wykorzystuje siłę sprężonego powietrza do wbijania gwoździ w dowolny materiał – najczęściej drewno, ale w przypadku mocniejszych urządzeń równie dobrze może być to beton.


Gwoździarka Senco, https://domitech.pl/gwozdziarka-pneumatyczna

Szlifierka pneumatyczna
Szlifierka pneumatyczna to wydajne narzędzie, które może stanowić alternatywę dla tradycyjnych szlifierek kątowych. Można jej używać do szybkiej obróbki powierzchni metalowych, betonowych lub drewnianych. Sprawdzi się też do usuwania ognisk korozji oraz starych powłok lakierniczych.


Pneumatyczna szlifierka prosta, https://domitech.pl/szlifierka-pneumatyczna.

Pneumatyczny klucz udarowy
Pneumatyczny klucz udarowy zapewnia potężny moment obrotowy, który pozwala na sprawne odkręcanie nawet największych śrub oraz nakrętek. Dzięki temu będzie to niezastąpione urządzenie do serwisowania samochodów osobowych oraz ciężarowych, a także maszyn budowlanych i rolniczych. Pneumatyczny klucz udarowy może również służyć do dokręcania połączeń śrubowych.

Pneumatyczna grzechotka
Pneumatyczna grzechotka wykorzystuje ciśnienie sprężonego powietrza do szybkiego i bezwysiłkowego dokręcania oraz odkręcania śrub. Generuje ona niższy moment obrotowy niż klucz udarowy, ale jej niewielkie rozmiary umożliwiają pracę w ciasnych przestrzeniach. Korzystając z niej, będzie można znacznie szybciej prowadzić wszystkie prace serwisowe.

Pistolet do malowania natryskowego
Pistolet do malowania natryskowego to przyrząd do szybkiego lakierowania wszelkiego rodzaju powierzchni. Umożliwia on szybkie i równomierne nałożenie farby na różnego rodzaju powierzchnie, zapewniając profesjonalne efekty praktycznie bez zbytniego wysiłku. Pistolet do malowania to idealne rozwiązanie dla osób, które pragną oszczędzić czas i wysiłek, zachowując przy tym wysoką jakość wykończenia. Jego zastosowanie jest szerokie, sięgając od malowania ścian, przez meble, aż po elementy samochodowe.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here