Uwielbiamy naszych czworonogów. Oczywiste, więc że dbamy o nich z całego serca. Chodzimy do wykwalifikowanych weterynarzy, wybieramy karmy wysokiej jakości i zapewniamy różnego rodzaju zabawki. Możemy wybierać między piłkami, szarpakami, gryzakami, piszczącymi, z futerkiem. Opcji jest mnóstwo, ale czy każda zabawka będzie dobra dla naszego psiaka? Czy nie będzie powodować urazów jamy ustnej albo negatywnie wpływać na jego zdrowie?

Na co zwrócić uwagę przy wyborze zabawki dla psa?

Niestety nie każda psia zabawka dopuszczona do sprzedaży będzie odpowiednia dla naszego czworonożnego przyjaciela. Dlatego wbrew pozorom, przed zakupem zabawek, warto sprawdzić opis producenta czy materiały z jakich została wykonana. Szeroki wybór zabawek można znaleźć m.in. w zoologicznych sklepach internetowych. Przykładowo E-pazur ma bogatą ofertę zabawek. Dzięki temu możemy wybrać w nim najlepsze zabawki dla naszego pupila. Przede wszystkim powinniśmy dokładnie zapoznać się z materiałem z jakiego są wykonane piłki, gryzaki, szarpaki itd. W przypadku piłek i frisbee, najlepiej korzystać z tych wyprodukowanych dla zwierząt. Niektórzy właściciele lubią używać piłek tenisowych, okazuje się jednak, że często zawierają one klej, który jest trujący dla psów. Natomiast frisbee dla ludzi może być wykonane ze zbyt twardego materiału i ranić pysk naszego psiaka. Co oczywiste zabawki nie powinny mieć ostrych krawędzi ani czegokolwiek co mogłoby spowodować u psa urazy. Czasami zdarzają się jakieś wybrakowane egzemplarze, dlatego starajmy się dokładnie obejrzeć zabawkę przed zakupem. Jeśli zamawiamy ją przez Internet np. w sklepie e-pazur, nie musimy mieć obaw przed zwrotem wybrakowanego produktu. Kolejną ważną kwestią w przypadku szarpaków i piłek jest odpowiedni rozmiar. Za duże piłki dla niewielkich psów, mogą zniechęcić je do zabawy, a za małe piłki dla większych psów mogą utknąć im w gardle. Dlatego nie ignorujmy tej, wydawałoby się prozaicznej kwestii.

Charakter psa a wybór zabawek

Charakter naszego pupila jest często pomijanym aspektem przy wyborze zabawki, co niestety naraża na szwank zdrowie fizyczne i psychiczne psa, jak również nasz portfel. Psy, które mają wiele energii i ciągle chciałaby skakać i biegać, faktycznie potrzebują zaspokojenia tych potrzeb. Jednak jeśli takie psy, będą nauczone tylko zabawy piłkami lub frisbee, zaczną się jeszcze bardziej nakręcać, zamiast uczyć się wyciszać i odpoczywać. Warto, więc w ich przypadku pomyśleć o matach węchowych. To wyciszające zajęcie i wymaga od psa sporego wysiłku umysłowego, który może go bardziej zmęczyć niż godzinny spacer. Maty węchowe doskonale sprawdzą się tez dla inteligentnych psów jak owczarki niemieckie czy border collie. Będą zapewniać im potrzebną stymulację umysłową, dzięki czemu psy nie będą wyładowywać swojej frustracji na meblach itd. Zabawki interaktywne sprawdzą się w przypadku starszych psów, są bardziej stateczne i zapewniają psu rozrywkę bez narażania jego zdrowia fizycznego. Wokół zabawek z piszczałkami krążą różne spekulacje. Niektórzy uważają, że pisk, jaki wydają te zabawki przypomina skomlenie. Według nich może to sprawić, że nasz pies, a w szczególności szczeniak przestanie reagować na ten sygnał i będzie miał braki w kontaktach z innymi psami. Ta teoria nie ma do końca uzasadnienia, jednak sklepy jak e-pazur oferują bogaty asortyment, więc nie trzeba ryzykować, jeśli mamy pewne obiekcje. Podsumowując przy wyborze zabawki musimy uwzględnić wiele aspektów od zdrowia fizycznego po psychiczne naszego psiego przyjaciela. Co jakiś czas warto sprawdzać rynek psich zabawek, bo często ukazują się jakieś nowe perełki do wspólnych zabaw.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here