Nowy monitor – co warto wiedzieć przed zakupem?

0
705

Monitory, podobnie jak inne urządzenia zaliczane do kategorii sprzętu audio-wizualnego, to nie lada wydatek. Za dobry monitor możemy zapłacić nawet kwotę czterocyfrową. Tym bardziej że na rynku znajdziemy dziś monitory najróżniejszego rodzaju, dostosowane do pełnienia określonych funkcji. Dlatego, do zakupu nowego monitora warto się przygotować. Zapraszamy do lektury, w trakcie której podpowiemy – jakie rodzaje monitorów możemy znaleźć oraz czym różnią się poszczególne modele.

Monitor „monitorowi” nierówny – czyli jak znaleźć dobry monitor

Przystępując do wyboru monitora, warto zwrócić uwagę na kilka najważniejszych parametrów, do których zaliczają się rodzaj zastosowanej matrycy oraz częstotliwość odświeżania obrazu. Zwracając uwagę na te parametry, możesz wybrać monitor idealnie pasujący do twoich wymogów i ustrzec się przed nieudanym zakupem. Parametry te są szczególnie istotne w przypadku osób lubiących grać w gry komputerowe oraz zawodowo zajmujących się grafiką i przygotowywaniem treści wizualnych.

Rodzaj matrycy w monitorze

Najczęściej spotykanymi typami matryc są tak zwane matryce TN, często wykorzystywane między innymi w monitorach dedykowanych dla graczy. Matryce takie charakteryzują się wysoką częstotliwością odświeżania obrazu, co pozytywnie wpływa na ich odbiór oraz powstające wówczas wrażenia. Są one ponadto stosunkowo tanie.

Matryce IPS to konkurentki matryc TN. Do ich zalet należy wyjątkowo realistyczne odwzorowanie naturalnych barw, które prezentowane są niezwykle intensywnie. Matryce tego typu pozwalają także na wyświetlanie obrazów w wysokim kontraście, co dodatkowo potęguje wrażenia optyczne. W porównaniu do matryc TN mają też lepszy kąt widzenia. Do ich minusów należy natomiast wyższa cena.

Matryce IPS to kolejny rodzaj. Podobnie jak poprzedniczki, świetnie radzi sobie z wyświetlaniem szerokiej palety barw oraz wysokiego kontrastu. Ponadto, ma optymalny kąt widzenia oraz stosunkowo wysoki czas reakcji.

Matryce VA to ostatni rodzaj, który pragniemy krótko omówić. Matryce tego typu sprawdzają się szczególnie dobrze w odwzorowywaniu czerni oraz ciemnych barw. Dlatego, nadają się do wyświetlania filmów, jak i grania w gry komputerowe – szczególnie te o mrocznej atmosferze. Są także wykorzystywane przez grafików i projektantów wizualnych.

W monitory wyposażone w powyższe rodzaje matryc zaopatrzysz się na avpoint.pl

Odświeżanie obrazu

To kolejny istotny parametr. Odświeżanie obrazu ma duży wpływ na jakość wyświetlanych filmów oraz animacji, a także na przebieg rozgrywki w różnych typach gier. Wyraża się go poprzez wskazania na liczbę klatek prezentowanych w ciągu sekundy. Przykładowo – monitor pracujący w zakresie 60 Hz wyświetla dokładnie 60 klatek w ciągu sekundy.

Na parametr ten zwracają uwagę przede wszystkim gracze, dla których ma on kluczowy wpływ na zadowolenie czerpane z rozgrywki. Zgodnie z opinią specjalistów, nie należy korzystać z monitorów o niższym zakresie pracy niż 50 Hz, z uwagi na ich negatywny wpływ na zdrowie i samopoczucie. Granie w gry na monitorach o tak niskim parametrze odświeżania obrazu może skutkować bólami głowy lub uczuciem dyskomfortu. Szczególnie polecane są monitory pracujące w zakresie nawet do 75 Hz, a w przypadku najbardziej zapalonych graczy – nawet 144 lub 240 Hz.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here