Rękawice ochronne – poradnik zakupowy

0
562

W wielu miejscach pracy stosowane rękawic ochronnych to codzienność. Wbrew pozorom, dotyczy to nie tylko osób pracujących w służbie zdrowia. Również mechanicy, instalatorzy, pracownicy zakładów produkcyjnych, a nawet pracownicy muzeów, powinni korzystać z rękawiczek dedykowanych do wykonywania konkretnych typów obowiązków oraz pracy z określonymi materiałami. Poniżej rozwiniemy ten temat, skupimy się na rodzajach dostępnych rękawiczek ochronnych, ich najważniejszych parametrach oraz zastosowaniu.

Rękawice ochronne do twojego użytku – rodzaje, przeznaczenie, funkcje

Rękawice można podzielić na różne kategorie. Najprostszym i zasadniczym podziałem jest ten dotyczący konstrukcji, który pozwala wyróżnić rękawice: jednopalcowe, trzypalcowe, pięciopalcowe oraz o palcach skróconych. Większość stosowanych rękawic ochronnych to oczywiście rozwiązania pięciopalcowe, pozwalające na wykonywanie rozmaitych czynności oraz dość sprawne manipulowanie narzędziami.

Rękawice dzieli się także na różne kategorie, w zależności od ich właściwości ochronnych. Wymienić należy przede wszystkim rękawice dedykowane do pracy z: środkami chemicznymi, środkami biologicznymi, urządzeniami mechanicznymi, czynnikami termicznymi. Ponadto, wymienić należy rękawice elektroizolacyjne, antywibracyjne, dedykowane do stref zagrożonych wybuchem.

Przed wyborem konkretnego typu rękawicy ochronnej należy wziąć pod uwagę najważniejsze aspekty związane z wykonywaną pracą. Przede wszystkim określić stopień narażenia dłoni na kontakt ze szkodliwymi czynnikami. Należy także ustalić, jaki typ zagrożeń najczęściej występuje na danym stanowisku oraz w danym miejscu pracy. Ponadto, należy dostosować wybór do zakresu wykonywanych obowiązków oraz zdefiniować, w których sytuacjach dłonie są w największym stopniu narażone na szkodliwe oddziaływania.

Najpopularniejsze modele rękawic ochronnych

Jednymi z najchętniej wybieranych są rękawice lateksowe. Są to rękawice jednorazowe, kupowane najczęściej w opakowaniach zawierających po kilkadziesiąt (lub więcej) sztuk. Mają dość uniwersalny kształt oraz dostępne są w kilku rozmiarach. Każdą rękawicę lateksową można założyć zarówno na prawą jak i lewą dłoń. Są często stosowane w placówkach medycznych, a także w lokalach o profilu gastronomicznych. Wszędzie tam, gdzie pojawia się ryzyko skaleczenia bądź znacznego zabrudzenia dłoni – warto stosować rękawice lateksowe.

Szczególnym podtypem rękawic lateksowych są rękawiczki nitrylowe. Wykonane są z niezwykle wytrzymałego, syntetycznego kauczuku. Dzięki temu są bardziej wytrzymałe niż ich zwykłe odpowiedniki, a także mogą być wykorzystywane przez osoby uczulone na lateks.

Rękawice foliowe są rzadziej wybierane, jednak w niektórych sytuacjach świetnie pełnią swoją funkcję. Nie przylegają bezpośrednio do powierzchni dłoni, lecz mimo to tworzą wokół niej ważne zabezpieczenie. W rękawiczkach foliowych możesz wykonywać działania małoinwazyjne, mając pewność, że zabrudzenia i drobnoustroje przebywające na różnych powierzchniach nie stanowią dla ciebie zagrożenia.

Rękawice gumowe świetnie sprawdzają się w wykonywaniu różnego typu czynności mechanicznych. Wykorzystuje się je do obsługi urządzeń, w czasie czynności sprzątających oraz w pracy w gospodarstwach domowych. Ich zaletą jest duża elastyczność, odporność na oddziaływania mechaniczne (przekłucia, przetarcia, rozdarcia) oraz pełna ochrona przed drobnoustrojami i innymi szkodnikami.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here