Umiejętne dostosowanie projektu stacji elektroenergetycznej do specyfiki parków narodowych, rezerwatów i obszarów objętych programem Natura 2000, wymaga znajomości przepisów środowiskowych oraz zastosowanie rozwiązań, które maksymalnie ograniczą wpływ realizowanej inwestycji na otaczające środowisko. Jak wygląda to w praktyce?

Lokalizacja inwestycji i jej oddziaływanie na środowisko

Analizując specyfikę lokalizacji przyszłej stacji elektroenergetycznej, warto zwrócić uwagę, czy nie leży ona w miejscu objętym szczególną ochroną przyrodniczą, takim jak:

  • obszar Natura 2000,
  • park narodowy lub krajobrazowy,
  • rezerwat przyrody.

Jeśli to możliwe, należy unikać instalacji stacji w tych miejscach. Jeśli jednak projektowanie linii energetycznych wyklucza inną lokalizację, warto przemyśleć kwestię kompensacji przyrodniczej i uzgodnić ją ze stosownym organem zajmującym się ochroną środowiska (np. RDOŚ).

Zanim wykonawca przystąpi do prac, należy również sporządzić ocenę oddziaływania na środowisko. W ramach pełnej procedury OOŚ bierze się pod uwagę wpływ inwestycji na gatunki chronione, parametry eksploatacyjne (hałas, natężenie pola elektromagnetycznego), a także proponowane działania minimalizujące i ewentualnie kompensujące.

Rozwiązania techniczne ograniczające wpływ inwestycji na środowisko

Czasami projektowanie linii energetycznych oraz stacji zasilania wymaga zastosowania odpowiednich rozwiązań technologicznych. Zaliczamy do nich przede wszystkim:

  • ograniczenie rozmiarów inwestycji i przestrzeni, którą ona zajmuje,
  • zastosowanie barier ochronnych (np. ekrany, tłumiki, maty itd.),
  • zastosowanie przyłączy kablowych, które prowadzone są bezpośrednio w ziemi.

Celem wprowadzonych rozwiązań jest ochrona bioróżnorodności na danym terenie. Ograniczenie rozmiarów inwestycji (w tym jej wysokości), pozwala zminimalizować tempo wycinki drzew, a także zastosować działania kompensacyjne, takie jak budowa budek lęgowych oraz nasadzenia zastępcze drzewostanu.

Podstawy prawne rozwiązań ograniczających wpływ inwestycji na środowisko naturalne

Obowiązki ciążące na projektancie i wykonawcy sieci elektroenergetycznych mają określone podstawy prawne. Należą do nich. m.in. Ustawa o ochronie przyrody, Ustawa Prawo ochrony środowiska, a także Ustawa o udostępnianiu informacji o środowisku, która ma szczególne znaczenie w kontekście OOŚ, czyli Oceny Oddziaływania na Środowisko. Z kolei w kontekście obszarów Natura 2000 wykonawca jest zobowiązany do przestrzegania zapisów Dyrektywy siedliskowej i ptasiej, która obowiązuje na terenie UE.

Firma https://alterga.com/blog/2022/projektowanie-linii-napowietrznych/ zawsze profesjonalnie podchodzi do kwestii projektowania instalacji elektroenergetycznych, również z uwzględnieniem aktualnych przepisów dotyczących ochrony środowiska.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here