W wyposażeniu firm zajmujących się przetwórstwem mięsnym obowiązkowym punktem są mieszalniki do mięsa. Wybór konkretnego rodzaju i modelu to kwestia potrzeb i preferencji, jednak faktem jest, że są one niezastąpione w pracy masarza. W tym artykule przeczytasz o rodzajach mieszalników i ich zastosowaniu.

Mieszalniki do mięsa – rodzaje

Możemy wyróżnić dwie podstawowe kategorie tego sprzętu – mieszalnik do mięsa może być ręczny lub elektryczny. Od tego wyboru zależy możliwość zyskania w danym urządzeniu kolejnych opcji, które mają za zadanie usprawnić wykonywaną pracę.

Mieszalniki ręczne

Niewątpliwie najbardziej uniwersalna kategoria tych urządzeń, która sprawdzi się nawet w bardziej spartańskich warunkach, ponieważ nie wymaga energii elektrycznej. Mieszalniki do mięsa z powodzeniem znajdą zastosowanie nawet przy domowym przetwórstwie mięs, jeśli tylko w planach są większe prace wędliniarskie.

Mieszalniki elektryczne

Zdecydowanie „waga ciężka”jeśli chodzi o ten rodzaj sprzętu, przeznaczona do profesjonalnego użytku. Elektryczny mieszalnik do mięsa to wybór, który pozwoli zaoszczędzić czas i siły potrzebne przy obsłudze ręcznej mieszarki. Decydując się na urządzenia tego rodzaju, znajdziemy propozycję wariantów:

  • mieszalniki ze stałą dzieżą

  • mieszalniki z dzieżą ruchomą

Przewagą tych ostatnich będzie możliwość łatwiejszego wyjęcia zawartości z dzieży, a także możliwość mycia mechanicznego.

Na co jeszcze należy zwrócić uwagę?

Wybierając mieszalnik do mięsa, warto mieć na względzie również kilka innych kwestii niż tylko rodzaj sprzętu. Ze względu na potrzeby wykonywanej pracy będą to takie kwestie jak pojemność dzieży, a także rodzaje dostępnych mieszadeł – możliwość wymieniania mieszadeł znacząco zwiększa funkcjonalność urządzenia, a nawet pozwala rozszerzyć ich zastosowanie, jak wtedy, gdy będziemy mogli wymienić standardowe mieszadła na hak do wyrabiania ciasta.

Ze względu na jakość wykonania będą to czynniki takie jak moc oraz materiał wykonania. Oczywiste jest, że należy dopasować to wszystko również do potrzeb – przy niewielkich wymogach z powodzeniem poradzi sobie również słabszy sprzęt, nie musi to być najmocniejsze urządzenie dostępne na rynku.

Mieszalnik do mięsa – od czego zależy wybór?

Mając na uwadze różnorodność dostępnych wariantów, wybór powinien być przede wszystkim dostosowany do charakteru pracy, jaką urządzenie ma wykonać. Mieszalnik do mięsa, który będzie używany do przydomowych wyrobów wędliniarskich lub w lokalach gastronomicznych może z powodzeniem być mieszalnikiem ręcznym albo niewielkim sprzętem elektrycznym, natomiast profesjonalne zakłady masarskie i garmażeryjne z całą pewnością będą musiały postawić na maszyny większe i o znacznej mocy.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here