Teorii na temat potrzeb jest wiele. Wszystkie zgadzają się w jednym. Ludzie muszą spełniać swoje podstawowe potrzeby, jak jedzenie. Jednak są to potrzeby wegetatywne. Pozwalają jedynie przeżyć. Jednak co specjaliści wiedzą również, czego potrzebujesz aby żyć.

Twoje potrzeby

Jeść i kopulować potrzebuje każda istota żywa. Nieważne czy jest to tygrys czy myszy. Spora część zwierząt ma również własne „domy”. Nieistotne, czy są to gniazda, nory czy ulubione drzewo, z którego zwisa cały dzień. W tym ludzie również są podobni do zwierząt.

Różnica polega jednak na tym, że my za nasze domy musimy płacić. Dodatkowo mamy silną potrzebę aby swój własny kąt zagospodarować, upiększyć. Dlatego jedną z podstawowych potrzeb życiowych jest potrzeba gotówki.

Przyjęło się, że ludzie zarabiają pieniądze poprzez pracę. Nie jest istotne w tym tekście, czy jest ona legalna czy też nie. Większość osób wkłada nawet minimalny wysiłek w to, aby pieniądze mieć. Oczywiście są jeszcze rejony świata, gdzie zamiast pieniędzy obowiązuje handel barterowy. Uznajmy jednak, że nie jest to najpowszechniejszy sposób na podnoszenie swojego życiowego bytu.

Oczywiście każdy, kto chce żyć a nie jedynie wegetować będzie musiał w pewnym momencie pieniądze pożyczyć. Być może myślisz teraz, że nie jest to prawdą. Jednak przypomnij sobie te wszystkie sytuacje, gdy chciałeś sobie kupić chociażby paczkę chipsów i akurat nie było Cię na to stać. Zazwyczaj była wówczas przy Tobie bliska osoba, mama, przyjaciółka bądź kuzyn. Pożyczało się od nich pieniądze na tą upragnioną rzecz.

Ja pożyczam?

Każdy z nas był bądź będzie u kogoś zadłużony. Znajdujemy się w różnych sytuacjach życiowych. Czasami nie zadziała karta, w sklepie pojawia się przecena na rzecz, którą chciałeś kupić w następnym miesiącu. Bierzemy wówczas kredyt. U rodziny, przyjaciół. Z reguły oprocentowanie kredytu jest wówczas zerowe. Bardziej wynika to z faktu, że suma jest niewielka. Osobom prywatnym wygodniej jest nie obliczać procentu.

Jednak może się zdarzyć, że gotówka której potrzebujesz będzie większa niż możliwości finansowe najbliższego kręgu. Wówczas najlepiej skorzystać ze sprawdzonych firm oferujących kredyty. Wiele stron oferuje kredyty z niskim oprocentowaniem. Warto jednak pamiętać o tym czego potrzebujesz.

oprocentowanie

Jak brać kredyt

Zapożyczając się musisz pamiętać o celu kredytu. Należy z góry wiedzieć w jakim terminie spłacisz pieniądze. Istotna jest również wysokość rat. Pamiętaj o dziesięcioprocentowym buforze bezpieczeństwa. Polega to na tym, żeby do każdej raty jaką chcesz płacić odjąć dziesięć procent. W ten sposób zabezpieczasz siebie. Może się zdarzyć, że Twoje dochody chwilowo spadną. Jest też ewentualność, że w trakcie trwania kredytu Twoje wydatki podstawowe wzrosną. Lepiej nie zakładać, że rata kredytu będzie „na styk”. Wówczas w sytuacji gdy wszystkie wydatki wzrosną o stosunkowo niewielką kwotę mogą pojawić się opóźnienia w spłacie kredytu. Co za tym idzie Twoja historia kredytowa może zostać pogmatwana.

Im gorsza historia spłat kredytu w przeszłości tym droższe pożyczki w przyszłości. Instytucje korzystające z Biura Informacji Kredytowej biorą pod uwagę Twoją historię. Jeżeli zbyt często pojawiają się opóźnienia, nawet niewielkich kwot, będzie to dla nich znak. Możesz być klientem ryzykownym, który będzie w przyszłości miał problem z płynnością finansową.

Instytucje udzielające kredytów i pożyczek oczekują, że je spłacisz. Nawet jeżeli dajesz zabezpieczenie, to jest ono często jedynie źródłem problemu. Przykładowo, jeżeli zastawiasz coś w lombardzie to daną rzecz należy sprzedać. Nie zawsze znajdzie się na nie kupiec. Zwłaszcza sprzęty elektroniczne bardzo szybko tracą na wartości. Również liczba chętnych na ich zakup jest ograniczona. O wiele łatwiej jest, gdy decydujesz się odkupić daną rzecz z lombardu.

pieniądze

Przy braniu kredytu zwracaj również uwagę na prowizję, oprocentowanie kredytu i dodatkowe koszty. Zwłaszcza te ostatnie mogą znacząco wpłynąć na całkowity koszt. Nie zawsze warto więc decydować się na pożyczkę z zerowym oprocentowaniem i bez prowizji. Instytucja, która daje Ci pieniądze może przecież od Ciebie chcieć spłaty w określonej formie. Może się to wiązać z opłatą za wpłatę. Ta z kolei może się okazać w sumie wyższa niż cała udzielona kwota.

Na pewno wiesz, że najlepiej pożycza się od najbliższej rodziny. Od kochającej babci czy mamy. Głównie dlatego, że takich pieniędzy zazwyczaj nie trzeba oddawać. Jednak pamiętaj o wdzięczności. Babcia może i ma słabą pamięć, ale gdy okażesz się osobą niewdzięczną przypomni sobie każdy pożyczony grosz. Wtedy dopiero możesz mieć problem z pieniędzmi.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here