Wizyta w teatrze wielu osobom kojarzy się ze sztywnymi zachowaniami, jakie wymagane są od widzów. I choć wymaga zachowania pewnych zasad savoir vivre, w rzeczywistości jest to wspaniale spędzony czas na oglądaniu sztuki, która mimo tego że różni się od seansów w kinie, to ma swój niepodważalny urok i równie mocno może wpływać na emocje.
Ubiór ma znaczenie
Elegancja w teatrze jest niezwykle ważna, szczególnie jeśli wybrany spektakl jest poważny. Panowie najczęściej zakładają garnitury, a panie gustowne kreacje. Nieco luźniejszy strój można założyć, kiedy idzie się do teatru na komedie. Równie odpowiednie będą jeansy i marynarka lub mniej szykowna sukienka. Należy jednak pamiętać o wyczuciu. Nie każda kreacja będzie na miejscu. Unikać należy przede wszystkim strojów sportowych oraz zbyt rzucających się w oczy – cekiny i inne błyskotliwe materiały nie są odpowiednie na wizytę w teatrze.
Czas przed i w trakcie spektaklu
Wybierając sztukę na teatrszekspirowski.pl warto dopasować porę spektaklu do wolnego czasu tak, by się nie spóźnić. Konieczne jest zarezerwowanie odpowiedniej ilości czasu na różne okoliczności przed przybyciem do teatru, w tym korki lub inne utrudnienia. Podczas spektaklu zabronione jest prowadzenie rozmów oraz spożywanie posiłków. Niedopuszczalne jest również zakłócanie oglądania innym widzom przeraźliwym krzykiem lub zbyt głośnym śmiechem będącym reakcją na wydarzenia na scenie. Warto również zrezygnować z wizyty w teatrze podczas choroby – nie na miejscu będzie kaszlenie i wydmuchiwanie nosa.
Podstawowe zachowania wymagane w teatrze
Podczas spektaklu oklaski pełnią bardzo ważną rolę, jednak nie w każdym momencie są odpowiednie. Najczęściej aplauz miejsce ma podczas zakończenia sztuki. Zdarza się jednak, że w trakcie trwania komedii oklaski oczekiwane są podczas gdy główny aktor pojawia się na scenie. Niedopuszczalne jest natomiast tupanie nogami, nawet w geście wyrażenia swojego zadowolenia. Kwestią sporną jest gwizdanie. W polskich teatrach raczej unika się takiego zachowania.