Ochrona środowiska, ekologia – to pojęcia, które bardzo często przewijają się na wielu płaszczyznach handlu i gospodarki. W temacie ogrzewania mieszkania, wiele państw zmierza ku temu, żeby rezygnować z używania do palenia szkodliwych materiałów opałowych, a zastępować je innymi alternatywami.

Węgiel

W Polsce jednym z bardziej popularnych materiałów opałowych jest węgiel. Okazuje się, że już sam proces wydobywania i przetwarzania węgla kamiennego może znacząco wpływać na zanieczyszczenia środowiska, takie jak zanieczyszczenia powietrza, wód powierzchniowych lub gruntowych. Co więcej, podczas procesu spalania wytwarzają się gazy i pyły, które bardzo niekorzystnie wpływają na atmosferę. Jak więc używać węgla, żeby jak najmniej negatywnie wpływać na środowisko? Przede wszystkim, podstawą jest posiadanie dobrego pieca, w którym będzie spalać się węgiel. Nowoczesne rozwiązania przyczyniają się do tego, że ilość wytwarzanych gazów, pyłów i spalin jest ograniczona do minimum. Dodatkowo, węgiel kupowany u sprawdzonych sprzedawców, takich jak Lipnowski Opał powoduje, że nie ma on w składzie żadnych szkodliwych mieszanek. Wysoka jakość węgla oraz jego odpowiednie magazynowanie sprawia że węgiel jest wydajnym materiałem opałowym.

Pellet

Produktem, który coraz częściej w wielu miejscach zastępuje węgiel i zyskał nawet nazwę „zielonego węgla”, jest właśnie pellet. Jeśli jest odpowiednio pozyskany i sprawdzone są jego parametry oraz to, czy nie zawiera on szkodliwych zanieczyszczeń, to tego rodzaju materiał opałowy posiada certyfikaty, które są gwarancją jego wysokiej jakości. Nawet najlepszej jakości pellet oferowany w Nowy Dwór podczas spalania emituje pewną ilość spalin, która jest szkodliwa dla środowiska. Jednak w porównaniu z węglem wypada dużo korzystniej. Jedną z takich znaczących różnic jest z pewnością niewielka ilość szkodliwych zanieczyszczeń, które podczas spalania pelletu przedostają się w skład atmosfery, chodzi na przykład o różnego rodzaju metale ciężkie, rakotwórcze pyły, czy ilość dwutlenku węgla. Na ekologiczność pelletu z całą pewnością ma wpływ materiał, z którego on powstaje. Ten ekologiczny opał powstaje między innymi z resztek drewna, trocin i różnego rodzaju resztek drewnianych z tartaków oraz zakładów stolarskich. Do procesu produkcji tego granulatu nie są wykorzystywane żadne substancje chemiczne, co jeszcze bardziej wpływa na ekologiczność tego produktu. Oprócz tego, że dobry pellet korzystnie wpływa na atmosferę, to jest on bardzo wydajnym opałem. Dlaczego tyle osób decyduje się na pellet? Ponieważ dzięki zastosowaniu nowoczesnego kotła, jego użytkownicy nie potrzebują codziennie pamiętać o tak zwanym dokładaniu do pieca. To automatyczne rozwiązanie ułatwia ogrzewanie oraz oszczędza czas właścicielom domku. Można więc z całą pewnością powiedzieć, że pellet ma mnóstwo zalet, jest na przykład ekologiczny, ekonomiczny, wydajny, a także komfort jego użytkowania jest wysoki. Te tylko niektóre wymienione korzyści powodują, że pellet ma wielu zwolenników.

Brykiet

W porównaniu z węglem jest bardziej przyjaznym dla atmosfery formą paliwa. Wytwarzany jest
na przykład z drewna, słomy lub papieru. Jeśli chodzi o drewniany brykiet, to jest on produkowany z resztek drzewnych, które nie mogłyby być wykorzystane do czegokolwiek innego. Najlepszy brykiet to taki, który nie zawiera dodatkowych składników oprócz drewna. Jest to ekonomiczna forma paliwa, która nie wymaga bardzo dużej przestrzeni na przechowywanie. Co więcej, zaletą brykietu jest to, że podczas procesu spalania powstaje niewielka ilość popiołu oraz dymu. Trzeba jednak uważać, żeby kupić dobrej jakości brykiet. Dzięki temu, chociaż być może kupimy droższy produkt, to w długofalowym użytkowaniu oszczędzimy pieniądze przeznaczone na ogrzewanie.

Dofinansowanie

Jak czytamy w serwisie Lipnowskiopal.pl trzeba by poświęcić czas i przemyśleć, który rodzaj opału będzie najkorzystniejszym materiałem opałowym w naszym przypadku. Wiele osób decyduje się na węgiel, drewno, brykiet lub pellet, a jeszcze inni wybierają ogrzewanie na prąd, gaz lub olej opałowy. Każda z tych opcji wiąże się z inwestycją w odpowiedni piec, ewentualnie wygospodarowaniem miejsca na przechowywanie opału oraz doinformowaniem się, jaki sposób korzystania z konkretnego materiału będzie najbardziej wydajny. Dzisiaj istnieje coraz więcej sposobów uzyskania różnego rodzaju dofinansowań do konkretnego sposobu ogrzewania. Zanim zdecydujemy się na konkretny rodzaj ogrzewania, to dobrze jest sprawdzić państwowe dofinansowania. Może akurat obejmują również naszą planowaną inwestycję. Dzięki temu pozyskamy dodatkowe fundusze na pokrycie chociaż części naszej inwestycji.

Pytania w rodzaju, na jaki materiał opałowy się zdecydować, gdzie go zakupić, jaka ilość węgla, drewna, brykietu lub pelletu będzie nam potrzebna na cały sezon grzewczy, to pytania, na które chce uzyskać odpowiedź każde gospodarstwo ogrzewające we własnym zakresie mieszkanie. Decydując się na montaż konkretnego kotła lub pieca, coraz bardziej bierze się również pod uwagę, który sposób ogrzewania będzie najbardziej ekologiczny.

Więcej ciekawostek dotyczących ogrzewania znajdziesz w serwisie ogrzany.pl.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here