Aby zakupić mieszkanie na kredyt, trzeba przedstawić odpowiedni wkład własny. Jaką sumę należy zgromadzić, aby dostać kredyt mieszkaniowy?

Kiedyś, aby wziąć kredyt na mieszkanie, nie trzeba było posiadać wkładu własnego. Banki bez problemów udzielały kredytów na 100% wartości nieruchomości, a nawet zdarzały się oferty na 110%, które pozwalały kredytobiorcom na uzyskanie dodatkowych środków na wykończenie lokalu.

Teraz jednak uzyskanie kredytu hipotecznego na 100% wartości nieruchomości nie jest już możliwe. Wynika to głównie z przepisów, które wprowadziły obowiązek przedstawienia wkładu własnego.

Wkład własny wymagany w wysokości 20% wartości nieruchomości

Obecnie osoby, które chciałyby zdecydować się na zakupienie własnego mieszkania, muszą dysponować wkładem własnym w wysokości 20% wartości nieruchomości. Przykładowo, gdy chcemy kupić lokal za 300 000 złotych – taką cenę mają liczne nowe inwestycje w Warszawie – musimy zgromadzić kwotę w wysokości 60 000 złotych. Im droższe mieszkanie, tym wkład własny musi być wyższy.

Można otrzymać kredyt przy niższym wkładzie własnym

Banki dopuszczają jednak możliwość uzyskania kredytu hipotecznego przy wkładzie niższym, nawet na poziomie około 10% wartości nieruchomości. W tym przypadku trzeba spełnić jednak dodatkowe wymagania i przygotować się na wyższą marżę. Przede wszystkim wymóg wysokiego wkładu własnego można ominąć przez wykupienie odpowiedniej polisy ubezpieczeniowej brakującego wkładu własnego. Także dodatkowym zabezpieczeniem może być lokata czy zainwestowane środki, na przykład w IKE czy IKZE. Niektóre osoby decydują się również na kredytowanie wkładu własnego – dobrym pomysłem może być pożyczka od rodziny czy też zaciągnięta w zakładzie pracy.

Najlepiej jednak zgromadzić jak najwyższy wkład własny – dzięki temu można nie tylko łatwiej otrzymać kredyt na mieszkanie, ale również można uzyskać go na bardziej atrakcyjnych warunkach. Przy wysokim wkładzie władnym kredyt jest tańszy, a comiesięczna rata do opłacania jest niższa.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here