Deweloper to osoba fizyczna lub prawna, która najbardziej jest znana z tego, że zajmuje się między innymi sprzedażą nieruchomości. Jak sprawdzić czy dany deweloper jest godny zaufania i czy można mu powierzyć swój majątek?

Czym zajmuje się deweloper?
Są dwie grupy deweloperów. Jedni skupiają się na budowach nowych obiektów mieszkaniowych (deweloperzy mieszkaniowi), a drudzy na obiektach komercyjnych, takich jak hotele, biurowce, lokale handlowe lub gastronomiczne (deweloperzy komercyjni). Można więc w uproszczeniu powiedzieć, że deweloper jest inwestorem, który zajmuje się głównie budowaniem i sprzedażą nieruchomości. Zanim rozpocznie się etap budowy i realizacji inwestycji, to deweloper musi dopełnić szereg różnych formalności. Podstawą jest znalezienie i zakup działek i gruntów, na których w przyszłości wybuduje się nieruchomość. Kolejnym krokiem jest uzyskanie wszystkich potrzebnych zezwoleń, które pozwolą rozpocząć budowę. Jeśli już deweloper dopełnił wszystkie formalności związane ze zdobyciem pozwoleń, to architekt może stworzyć projekt budynku. Na podstawie stworzonego projektu, firma deweloperska dokonuje zakupu materiałów budowlanych oraz nawiązuje współpracę z firmami budowlanymi oraz fachowcami zajmującymi się między innymi hydrauliką, kanalizacją, podłączeniami gazowymi oraz elektrycznymi. Jeśli budowa przebiegła pomyślnie, według planu, to wtedy deweloper ogłasza oferty mieszkań lub innych lokali na sprzedaż lub mieszkania do wynajęcia od dewelopera.

Umowa z deweloperem

Zanim podpisze się właściwą umowę z deweloperem, to zazwyczaj najpierw dochodzi do zawarcia umowy przedwstępnej. Na rachunek powierniczy dokonuje się wpłaty tak zwanego zadatku, który w momencie, gdy dochodzi do zakupu mieszkania, przechodzi na poczet kwoty, którą trzeba zapłacić za mieszkanie lub miejsce do prowadzenia działalności gospodarczej. W docelowej umowie muszą się znaleźć, jak to w większości umów, dane osobowe dwóch stron umowy, kwota zakupu nieruchomości, dane dotyczące kupowanej nieruchomości oraz działki, daty związane z rozpoczęciem i zakończeniem prac, harmonogram płatności oraz wiele innych szczegółów. Umowa stanowi dla dwóch stron podstawę prawną do oczekiwania, że obie strony należycie wywiąże się ze swoich zobowiązań.

Dlaczego warto być ostrożnym?

Ponieważ zakup mieszkania lub innej nieruchomości jest bardzo poważną decyzją, to każdemu zależy na tym, by nawiązać współpracę z rzetelnym deweloperem. Po czym możemy poznać, że dana firma to godny zaufania deweloper? Kupując nieruchomość, czy to na mieszkanie, czy pod działalność gospodarczą, inwestujemy ogromną ilość swoich pieniędzy. Czasami konieczne jest wzięcie na wiele lat kredytu w celu dokonania takowego zakupu. Gdyby się okazało, że deweloper nie jest rzetelny, to moglibyśmy zostać bez nieruchomości i pieniędzy. Dlatego, zanim nawiążemy współpracę z deweloperem, to dobrze jest zajrzeć na stronę internetową Polskiego Związku Firm Deweloperskich. Jest tam baza danych, w której można wyszukać konkretnego dewelopera i sprawdzić kilka informacji na temat jego działalności. Dzięki temu będziemy pewniejsi, że inwestycja związana z zakupem swoich „czterech kątów” się powiedzie. Poza tym dosyć przydatną informacją, którą możemy znaleźć między innymi w internecie, są dane dotyczące tego, ile lat interesujący nas deweloper istnieje na rynku, jaką ma opinię, ile inwestycji udało mu się zakończyć pomyślnie.

Nieruchomość z rynku pierwotnego lub wtórnego

Niektórzy obawiają się współpracy z deweloperem i wolą zakupić mieszkanie z rynku wtórnego od prywatnego sprzedawcy. Coraz rzadziej jednak zdarza się sytuacja, żeby współpraca z deweloperem i zakończona transakcja nie przebiegła pomyślnie. Działalność firm deweloperskich jest bardzo silnie obwarowana prawnie, co jest sporym zabezpieczeniem dla oby dwóch stron. Zakup nieruchomości na rynku wtórnym czasami również wiąże się z ryzykiem. Może się okazać, że w kupowanej przez nas nieruchomości porobione są stare instalacje, które zaczną się psuć dopiero w momencie wprowadzenia się nowych właścicieli. Tutaj przewagą jest więc zakup nowego mieszkania z rynku pierwotnego. W razie wystąpienia jakiejkolwiek awarii, przez pewien czas, deweloper jest zobowiązany do dokonania napraw oraz usunięcia wszelkich usterek. Poza tym, bywa tak, że ludzie pozbywają się nieruchomości, ponieważ mają bardzo uciążliwych sąsiadów, a nie raczą o tym poinformować przyszłych właścicieli. Rynek pierwotny ma również ten plus, że działki pod budowę kupowane są w spokojniejszych okolicach, z dala od zgiełku miejskiego. Posiadanie mieszkania w takiej okolicy sprawi, że po godzinach pracy będziemy mogli relaksować się i odpoczywać.

Rzetelny deweloper to taki, który ma bardzo dobrą opinię wśród osób, które nawiązały z nim współpracę, podpisały umowę i po latach użytkowania lokalu, dalej są zadowolone z wyboru przedsiębiorcy, który sprzedał im nieruchomość. Zanim podpiszemy umowę, dobrze jest poświęcić chwilę i sprawdzić w internecie, czy warto podpisywać umowę z danym deweloperem.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here