Załatwienie spraw spadkowych, w wielu przypadkach jest bardzo łatwe i bezproblemowe. Wiele osób pozostaje w takim właśnie mylnym przeświadczeniu. Uważają, iż otrzymanie spadku, to jedynie przysporzenie majątkowe. Warto jednak pamiętać, iż w skład masy spadkowej wchodzą nie tylko aktywa, ale także długi spadkodawcy.

W terminie 6 miesięcy spadkobiercy mogą złożyć oświadczenie przed sądem o odrzuceniu spadku lub o jego przyjęciu go wprost lub z dobrodziejstwem inwentarza.

Po upływie ww. terminu, z mocy ustawy, następuje przejęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza.

Sprawy spadkowe najlepiej załatwiać z pomocą specjalisty https://legalfkancelaria.pl/oferta/sprawy-spadkowe.

Jak wiadomo, długi obciążają wszystkich spadkobierców. Wyjątkiem są zobowiązania, które mógł zaspokoić jedynie osobiście spadkodawca. Takim zobowiązaniem może być umowa o dzieło zawarta z malarzem. Trudno wymagać, aby spadkobiercy malowali niedokończony obraz.

Sprawy spadkowe i jak zabezpieczyć się przed dziedziczeniem długów

Odrzucenie spadku spowoduje, że majątek spadkowy odziedziczą nasi bliscy. Jeśli i oni nie chcą dziedziczyć, również mogą złożyć takie oświadczenie. To z kolei spowoduje, że spadek „spada” dalej, na kolejnych krewnych. Bywają sprawy, w których spadkobiercy lawinowo odrzucają spadek – liczba oświadczeń o odrzuceniu wydaje się nie mieć końca. Nic bardziej mylnego. W sytuacji, gdy spadek obciążają długi, najlepszym rozwiązaniem wydaje się być przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza.

Pomimo tego, że takie rozwiązanie generuje dodatkowe koszty związane z dokonaniem spisu inwentarza przez komornika, to jednak ogranicza odpowiedzialność spadkobiercy tylko do wysokości wartości spadku.

Sprawy spadkowe a odpowiedzialność za długi po krewnych

Spadkobiercy nabywają spadek w momencie jego otwarcia, czyli w chwili śmierci spadkodawcy.

Biorąc to wszystko pod uwagę, warto po otrzymaniu informacji o spadku, udać się do kancelarii prawnej w Rzeszowie bądź w innym mieście w celu otrzymania merytorycznego wsparcia prawnego. Profesjonalny prawnik, powinien udzielić należytej pomocy, tak, by uniknąć dziedziczenia długów po zmarłych krewnych.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here