Adwokat to taki zawód, który większości osób kojarzy się z ogromnym prestiżem, lecz bardzo często zapominamy, że to też zawód, który obarczony jest bardzo dużą odpowiedzialnością. Wiele osób chciałoby pracować jako adwokat, lecz nie do końca zdaje sobie sprawę z tego. Jak dużo wymaga i jakie należy spełnić warunki, by nim zostać.

Czym zajmuje się adwokat?

Zawód adwokata w głównej mierze polega na świadczeniu różnego typu pomocy prawnej, a w szczególności opiera się na udzielaniu porad prawnych, a także na sporządzaniu opinii prawnych czy też opracowywaniu projektów aktów prawnych. Co więcej, adwokat musi występować przed sądami i różnego typu urzędami, w których to reprezentuje swoich klientów. Jak widać praca ta obostrzona jest bardzo wieloma obowiązkami. Sama praca adwokata jest niezwykle ciężka i żmudna, jednak mimo to zawód adwokata cieszy się ogromnym prestiżem i poważaniem w społeczeństwie.

Kierunki działalności adwokackiej

Wśród wielu obowiązków adwokata należy wspomnieć, że musi on reprezentować strony przed sądem, a także pełnić rolę obrony oskarżonego w sprawach karnych. Co więcej, adwokat udziela porad prawnych zgodnie ze swoją specjalizacją lub też specjalizuje się w sporządzaniu specjalistycznych opinii prawnych, a także różnego typu dokumentów. Stanowisko adwokata wymaga ogromnej odpowiedzialności i zaangażowania, w większości też przypadków adwokaci poświęcają bardzo dużo czasu i wysiłku intelektualnego na prowadzenie powierzonych im spraw. W wielu też przypadkach zawód ten ingeruje w sferę prywatną, ponieważ należy temu zawodowi poświęcić sporą część swojego życia. Co więcej, by zostać adwokatem, należy mieć nieposzlakowaną opinię, a także być niekaranym. Ponadto tego zawodu nie może uprawiać osoba, której małżonek pełni funkcje sędziowskie, prokuratorskie lub też działa w okręgu izby adwokackiej.

Zawód pełen obostrzeń

Zawód adwokata wymusza przestrzegania szeregu różnego typu zasad etycznych, które to ustalone są odgórnie przez tak zwaną naczelną radę adwokacką specjalną uchwałą. Adwokat należy do grupy tak zwanych wolnych zawodów, nie może być zatrudniony na umowie o pracę, zaś jego praca w głównej mierze sprowadza się do pełnienia funkcji w kancelarii adwokackiej, w zespołach adwokackich lub różnego rodzaju spółkach.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Aliant

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here