Marzeniem każdej młodej osoby jest zamieszkanie w swoim własnym mieszkaniu. Oczywiście z początku jedynym wyborem najczęściej jest wynajem lokalu. Nie trudno jednak przeliczyć koszty obu rozwiązań. Szybko zrozumiemy, że kupno jest bardziej opłacalną możliwością. Tylko jak przebrnąć przez ten proces?

Olbrzymi wybór

Każda osoba zacznie z pewnością od rozeznania się w temacie cen oraz lokali dostępnych okolicy, która nas interesuje. Internet jest pełen portali, które pozwalają reklamować się każdemu, kto chce sprzedać nieruchomość. Dlatego znalezienie obiektu, który będzie odpowiadał naszym wymaganiom nie powinno być bardzo problematyczne.

Początkowo musimy zdecydować jaki rynek nas interesuje. Rynek pierwotny w interesującym nas standardzie będzie zawsze na podobnym poziomie cenowym. Największe rozbieżności mogą pojawić się w przypadku rynku wtórnego. W tym przypadku dużo zależy nie tylko od wizualnego aspektu lokalu. Dużą pomocą mogą być dla nas biura pośrednictwa. Mają oni dostęp do niepublikowanych ofert a niejednokrotnie zniżki od deweloperów. Mogą też doradzić w wyborze opierając się na swoim doświadczeniu. Wytłumaczą jak działa notariusz i pomogą przeprowadzić przez każdy proces.

I co dalej?

Wizualnie dobieramy meble oraz kolor ścian. Oznacza to, że podjęliśmy wybór. Oglądając interesujące nas nieruchomości znaleźliśmy perełkę, która będzie naszym domem. Jednak przed nami jeszcze trochę drogi, zanim wprowadzimy się do upragnionego gniazdka.

Po pierwsze umowa przedwstępna. Zanim udamy się do notariusza chcemy upewnić się, że nikt inny nie wejdzie nam w drogę. Podpisujemy więc umowę, która zwiąże nas ze zbywcą. Jednocześnie wpłacamy mu zaliczkę, więc obie strony są zabezpieczone.

Notariusz ostatecznie zwiąże obie strony. Po przedstawieniu wszystkich wymaganych dokumentów przez obie strony zostaniemy wpisani do księgi wieczystej. Wpłacamy ostateczną część pieniędzy i wtedy lokal jest już nasz.

Uwaga! Uwaga!

Jeśli nie mamy wiedzy i czujemy, że możemy nie poradzić sobie z całym procesem kupna, warto skorzystać z pomocy. Chodzi tu głównie o fakt, że możliwe jest, że w księdze wieczystej zawarte będą niekorzystne dla nas wpisy. Może się okazać, że będziemy zmuszeni opiekować się lokatorem aż do jego śmierci bez możliwości jego usunięcia. To dość ekstremalny przypadek. Jednak kiedy notariusz zatwierdzi naszą decyzję może już nie być odwrotu.

Zakup mieszkania to marzenie wielu Polaków. Kiedy mamy zdolność kredytową lub odłożoną odpowiednią ilość gotówki wystarczy wybrać i kupić. Zanim jednak udamy się do notariusza warto upewnić się, że nie przysporzymy sobie samych problemów. Przezorny zawsze ubezpieczony.

Artykuł powstał w oparciu o materiały znalezione na notariuszadamrobak.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here