Drukarnia jest miejscem, gdzie powstaje wiele wydawnictw papierowych, których czytamy na co dzień. Nie tylko dziennikarze, pisarze i wydawcy są istotnym składnikiem i wpływają na to, co czytamy. Również ci, którzy pracują przy maszynach, starają się, jak najlepiej spełniać swoje zadania. Nietrudno jest znaleźć ogłoszenia poszukujących do pracy w drukarni.

Oprócz stałych pracowników, którzy wyspecjalizowali się do pracy przy maszynach, np. na suwnicy, zatrudnia się również przy pracach pomocniczych, gdzie mają między innymi segregować towar, nakładać na maszyny, rozdzielać, kleić pudełka, nakładać blok papierów na palety, a także sprzątać w miejscu pracy. Często drukarnie poszukują pracowników na trzy zmiany, które najczęściej trwają po osiem godzin każda.

Czasem pierwsza poranna zaczyna się już o szóstej godzinie i kończy o godzinie 14, następna popołudniowa zaczyna się o godzinie 14 i zazwyczaj kończy o godzinie 22, a nocna zaczyna się na przykład o 22, a kończy o godzinie 6. Najczęściej zmiana nocna jest lepiej płatna, podobnie jak miejsce pracy stara się lepiej płacić za pracę w weekendy, aniżeli w dni powszednie.

Czas pracy dla studentów bywa zwykle elastyczny

Mniejsze drukarnie często oczekują, żeby w ogóle przychodzić do pracy, więc student może sobie dobierać godziny w taki sposób, w jaki chce, większe natomiast mają bardziej konkretne wymagania, na przykład co najmniej trzy obecności w dni powszednie oraz przynajmniej dwa weekendy w miesiącu.

Praca w drukarni jest idealną możliwością na zarobienie pieniędzy dla studentów, którzy nie mają doświadczenia, a chcą je jednocześnie nabyć. Jest to również szansa dla pracodawcy, aby nieco zaoszczędzić kosztów, gdyż studentowi nie trzeba oferować umowy o pracę oraz nie trzeba też opłacać ubezpieczenia. Praca w drukarni wiąże się więc także z dużymi rotacjami. Wielu studentów przychodzi z chęcią zwykle na okres letni, gdy są wolni od zajęć.

Często okazuje się bowiem, że w trakcie roku studenckiego ciężko jest pogodzić ośmiogodzinny dzień pracy z wszystkimi zajęciami. Można sobie teoretycznie pozwolić wprawdzie na pracę nocą, ale nie wszyscy są w stanie po takim wysiłku wytrzymać potem za dnia, przy intensywnym dniu pracy. Inna kwestia, która nie jest szczególnie atrakcyjna, to monotonia w pracy. Często spędza się po kilka godzin w jednym miejscu, wykonując czynności mechanicznie.

Zwłaszcza w godzinach nocnych pozwala to bardzo zniechęcić pracownika do dalszej pracy. Zwłaszcza że im się jest młodszym, tym częściej chce się szukać nowych wrażeń i doświadczeń, a także zarabiać coraz więcej, co jest jednak niemożliwe w przypadku pracy dorywczej. W drukarniach ma się do czynienia z wieloma produktami. Obowiązkiem jest pamiętanie o zatyczkach do uszu ze względu na huk występujący na hali produkcyjnej. Warto mieć też ze sobą rękawiczki, gdyż jest się narażonym na obecność kurzów i pyłów, a także specjalne robocze ubranie.

Pracownikom przysługuje też zwykle około 20-30 minutowy czas przerwy. Czasem zdarza się, że praca zostaje odwołana, gdyż maszyny nie działają, jak należy albo okazuje się, że pracy jest niewiele.
Czasem psucie się maszyn występuje już podczas samej pracy, co jest o tyle dobrze, że pracownik odpoczywa, ale jednocześnie swoje wynagrodzenie otrzymuje za przebywanie w miejscu pracy. W drukarni można mieć do czynienia z gazetkami informacyjnymi, ofertami sklepów, ulotkami, są też katalogi szyte, różnego rodzaje kalendarze i kalendarzyki, wizytówki, plakaty, katalogi spiralowane, planery, czy notesy.

Niejednokrotnie ma się też do czynienia z folią, którą owija się palety. Ważne, żeby robić to też szybko i dokładnie, aby można było przewieźć produkty jednego miejsca na drugie. W związku z początkiem nowego roku, z pewnością drukarnie będą musiały przygotować się na nowe wydawnictwa. Szczególnie dużo osób, jak i podmiotów fizycznych oraz prawnych będzie zgłaszać zapotrzebowanie na kalendarze na najbliższy rok. Z pewnością wiele gazet i czasopism planuje również zmianę swojego wyglądu zewnętrznego.

[Głosów:2    Średnia:4/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here