Schody są konstrukcją łączącą jedno piętro z drugim. Trudno wyobrazić sobie domek piętrowy bez schodów. Na rynku budowlanym jest wiele rodzajów schodów i czasami trudno dokonać samodzielnego wyboru.

Różne rodzaje schodów

Schody dzielone są przede wszystkim ze względu na to, gdzie się znajdują, na schody zewnętrzne i wewnętrzne. Oprócz tego, ze względu na cel, dla którego montuje się schody, wyróżnia się schody główne, ewakuacyjne, gospodarcze, piwniczne lub strychowe. Bardzo często dokonuje się także podziału schodów ze względu na materiał użyty do ich wyprodukowania. Najczęściej spotykanymi schodami są schody, drewniane, metalowe, szklane albo łączone materiały metalu z drewnem, metalu i szkła lub szkła i drewna. Firmy zajmujące się wykonywaniem projektów i montowaniem schodów są świadome różnic w wymaganych wymiarach w różnych miejscach i placówkach. Wymiary te szczegółowo uściślone są w różnych przepisach budowlanych. Okazuje się, że są znaczne różnice w wymaganiach dotyczących na przykład szerokości schodów, spocznika lub wysokości stopni czy szerokości prześwitu balustrad. Oprócz szczegółów dotyczących wymiarów, w przepisach są opisane inne wymagania, które trzeba uwzględnić podczas dokonywania zamówienia oraz montażu.

Stalowe schody

Schody, które wykonane są ze stali najczęściej posiadają galwanizowaną powłokę, która zapobiega szybkiemu zniszczeniu, zarysowaniom lub korozji. Stalowe schody mają wiele zalet, między innymi to, że dzięki swoim właściwościom mogą być zastosowane zarówno jako schody zewnętrzne jak i wewnętrzne. Schody stalowe, które są estetycznie wykonane, ładnie będą się prezentować na przykład w domkach, punktach handlowych, w budynkach komercyjnych albo mieszkaniach piętrowych lub mieszkaniach z antresolą.

Drewniane schody

Drewno jest bardzo popularnym materiałem wykorzystywanym do montażu schodów. Solidne schody montowane w Radomiu są wykonywane z różnego mocnego i twardego drewna. W Polsce najbardziej popularnymi gatunkami drewna jest dąb, buk, klon lub jesion. Miękkie rodzaje drzewa nie będą nigdy tak wytrzymałe jak twarde gatunki. Jeśli wybierze się odporne na ścieranie drewno, to pomimo codziennej eksploatacji, ślady użytkowania przez długi czas nie będą widoczne. Do kategorii wytrzymałego i trwałego drewna z z pewnością należy dąb albo klon. Ze względu na swoje zalety są one często wybierane na materiał na schody do domków jednorodzinnych. Odporny na ścieranie i odpowiednio twardy jest także jesion. Jest on sprężystym drzewem oraz bardzo wytrzymałym, a w porównaniu z dębem często jest tańszym gatunkiem drewna. Tańszymi gatunkami jest wiśnia, brzoza, sosna lub orzech. Wymagają one jednak częstej konserwacji oraz lakierowania. Chociaż więc są one dosyć łatwo dostępne i stosunkowo tanie, to koszty ich utrzymania związane z konserwacją są dosyć wysokie.

Zanim więc dokonamy wyboru materiału, z którego mają być wykonane schody, warto poznać zalety i wady każdego z wyborów. Z pewnością zależy nam na dokonanie takiego wyboru, który będzie cieszył nasze oko pod względem wizualnym oraz będzie wymagał najmniejszego nakładu czasowego i finansowego podczas regularnej konserwacji.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here