Niewiele jest grup wykazujących tak duże zainteresowanie najnowszymi technologiami jak gamerzy, których hobby jest przecież napędzane kolejnymi nowinkami. Poznań jest miastem pełnym gamerów, chociażby ze względu na liczne e-sportowe wydarzenia odbywające się na jego terenie. Nie ma także wątpliwości, że połączenie z Internetem jest kluczowe dla współczesnego gamingu. Jakie możliwości pod tym względem daje Poznań i czy opłaca się wybrać światłowód?

Światłowodowy Internet – Poznań

Poznań to prężnie rozwijający się ośrodek miejski, gdzie kwitnie biznes, a mieszkańcy chętnie korzystają z dobrodziejstw nowoczesnej technologii. Z tego względu stanowi on ważny rynek dla firm telekomunikacyjnych, prześcigających się we wprowadzaniu kolejnych usprawnień swoich łączy. Jednym z najważniejszych spośród nich w ciągu ostatnich lat jest wykorzystanie światłowodu, który wprowadzany jest w Poznaniu na szeroką skalę. Na czym polega ta technologia?

Tradycyjne łącze internetowe opiera się na wykorzystaniu zwykłych kabli telekomunikacyjnych, gdzie informacje przesyłane są w formie impulsów elektrycznych. Światłowód to natomiast bardzo cienki przewód z włókna szklanego, który przewodzi impulsy świetlne i przekazuje w ten sposób dane. Jak wiadomo, nic nie podróżuje szybciej od światła, dlatego światłowód zapewnia nieporównywalnie szybsze połączenie.

Czy w stolicy Wielkopolski dostępny jest taki Internet? Poznań, jak się okazuje, ma dobry dostęp do łącza światłowodowego. Orange doprowadził światłowód do większości lokacji w mieście. Jeżeli zaś nasza lokacja objęta jest zasięgiem operatora INEA, mamy gwarantowany dostęp do światłowodu, ponieważ firma ta opiera całą swoją infrastrukturę o tę technologię.

Czy światłowód przyda się gamerom?

Rozgrywka przez sieć wiąże się z przesyłaniem ogromnej ilości danych, dotyczących zarówno poczynań graczy w wirtualnym świecie, jak i np. transmisji głosowych czy innych pobocznych usług. Co więcej, wszystkie te informacje muszą być przekazywane praktycznie w czasie rzeczywistym, by doświadczenie było płynne i satysfakcjonujące. Nie można także zapomnieć, że gry komputerowe dla wielu osób przestały być już tylko rozrywką, a stały się sposobem na życie – dowodem na to są streamerzy, transmitujący swoje wirtualne zmagania często wielotysięcznej widowni, a również wspomniani wcześniej zawodnicy e-sportu. W przypadku osób, dla których gaming stał się zawodem, utrata płynności łącza może realnie odbić się na ich karierze. Nie podlega również dyskusji, że nawet amatorom grającym wyłącznie dla relaksu niska responsywność czy długie oczekiwanie na pobranie aktualizacji gry może mocno popsuć ogólne doświadczenie.

Nie będzie przesadą stwierdzenie, że światłowód jest jedyną możliwością, by uzyskać tak dużą przepustowość połączenia. Eksperci z zakresu technologii telekomunikacyjnych są zgodni co do tego, że osiągnięto już maksimum możliwości, jeżeli chodzi o tradycyjnie okablowany Internet. Poznań może zatem spodziewać się dalszego rozwoju infrastruktury światłowodowej w najbliższych latach, a objęcie nią całego obszaru miasta jest wyłącznie kwestią czasu.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here