Rozwijając swoją firmę prędzej czy później spotkasz się z dylematem zatrudnienia pracowników do działu IT. Pozyskanie pracownika z tego sektora, który będzie posiadał odpowiednio specjalistyczną wiedzę i kompetencje jest często pracochłonnym procesem, a dodatkowo coraz bardziej kosztownym. Coraz bardziej na popularności zyskują wszelkie formy outsourcingu, w tym wynajem programistów na godziny tzw. body leasing. Jakie są korzyści tej formy zatrudnienia i co musisz wiedzieć zanim podejmiesz się body leasingu? O tym już poniżej.

Jak to funkcjonuje?

Body leasing, czy też outsourcing personalny polega na przekazaniu pewnych prac specjalistom na dany okres czasu, który jest określony w kontrakcie, a najczęściej w rozliczeniu godzinowym lub miesięcznym. Taką współpracę można rozliczyć wyceniając ją z góry tzw. fixed price lub na koniec podliczyć liczbę faktycznie przepracowanych godzin. Kompetencje pracowników w ramach tej formy outsourcingu są dobrane pod kątem wymaganej wiedzy do konkretnego projektu. Najczęściej wygląda to tak, że firma A mając do realizacji projekt zgłasza się do firmy, która działa w zakresie body leasingu kompletuje ich CV, wysyłając je następnie do owej firmy A, która wybiera spośród wszystkich dokumentów członków tymczasowego zespołu. I tyle, następnie rozpoczyna się prace na ustalonych wcześniej warunkach przez leasingobiorcę.

Dlaczego warto zdecydować się na outsourcing personalny?

Często będą się pojawiać pytania czy warto korzystać z wynajmu programistów na godziny, dlatego przedstawiamy korzyści, dla których jest to opłacalne. Przede wszystkim body leasing obniża koszty stałego zatrudnienia pracownika. Pracodawca wynajmując programistę na dany okres czasu uniknie kosztów związanych z urlopami, zwolnieniami lekarskimi czy szkoleniami, czasem nie będzie musiał także inwestować czasu w sam proces rekrutacji, ponieważ bywa, że eksperci z pożądanymi kwalifikacjami są dostępni od ręki. Mając pewność, że do firmy dołączy specjalista i przy odpowiednim budżecie można skrócić czas realizacji danego projektu, co zdecydowanie pozytywnie wpłynie na finanse firmy. Body leasing jest również dobrym wyborem, gdy konkretny projekt do zrobienia jest „na wczoraj”, co poprawi efektywność firmy, bo zatrudnienie nowej osoby nie wpłynie na trwające już projekty.

Wynajem programistów do projektu umożliwia firma Software House

Kluczowe do maksymalnego wykorzystania body leasingu jest precyzyjne określenie swoich potrzeb przy danym projekcie. Starannie nakreślone wymagania ograniczą czas na konsultacje z firmą wypożyczającą pracownika, zmniejszy się ryzyko przeszacowania kosztów oraz wyboru nieodpowiedniego pracownika. Doprecyzuj detale takie jak harmonogram, kwestie bezpieczeństwa czy prawa autorskie, bo pominięcie małego szczegółu może być kosztowne dla leasingobiorcy i skończyć się nieprzyjemnościami oraz wzrostem kosztów. Przeanalizuj swoje mocne strony i kompetencje, a następnie rozważ konieczność wprowadzenia takich działań – bo skoro możesz skorzystać z wypożyczanego pracownika, to dlaczego by tego nie zrobić?

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here