Przeglądając media społecznościowe, można odnieść wrażenie, że zdrowy styl życia to dominujący trend. Z aplikacji różnego typu wyłaniają się zdjęcia osób, uprawiających sport oraz baczących na to, co mają na talerzu. Jednym z ważniejszych tematów do dyskusji jest dietetyka. Studia i kursy o tym kierunku cieszą się niesłabnącą popularnością. Na czym polega ten zawód i czy rzeczywiście warto w niego inwestować?

Specjalista od jedzenia

Modne słowo „dietetyk” oznacza kogoś, kto jest specjalistą od żywienia. Nie tylko układa diety zdrowym osobom, które się odchudzają, ale także chorym, borykającym się z różnego typu dolegliwościami, w tym alergiami. Dlatego dietetykiem nie powinna być osoba przypadkowa, tylko obeznana z wieloma zagadnieniami. W pierwszej kolejności poznaje czyjeś nawyki żywieniowe, w dalszej ocenia je i proponuje zmiany, które są dostosowane do konkretnego  trybu życia, stanu zdrowia, wieku oraz chorób. Przekonanie, że specjalista od żywienia przede wszystkim odchudza, zawęża zakres działań, jakie obejmuje dietetyka. Studia w tym zakresie nie tylko pomagają w zdobyciu wiedzy, ale także weryfikują dotychczasowe mity o żywieniu.

Specjalista wielozadaniowy

W pracy dietetyka przydaje się wiedza z wielu dziedzin. Od anatomii, medycyny, psychologii, biochemii po wiedzę na temat składu konkretnych pokarmów. Z tego powodu specjalizacja podzieliła się na kilka bardziej szczegółowych, jak:

  1. dietetyk kliniczny (zajmuje się żywieniem chorych),
  2. dietetyk sportowy (łączy sposoby żywienia z konkretną dyscypliną sportową),
  3. psychodietetyk (specjalista od zaburzeń żywieniowych, mających swoje źródło w psychice).

Dietetyka, studia w tym kierunku to możliwość nabycia cennej wiedzy, pomagającej wielu ludziom. W Polsce regulacja tego zawodu jest niepełna. Teoretycznie, kwalifikacje do wykonywania zawodu dietetyka otrzymuje się w ramach studiów wyższych po uzyskaniu tytułu licencjata lub magistra. Jednak w przypadku gabinetów prywatnych, dietetykiem może być nawet osoba, która ukończyła tylko szkoły policealne lub specjalne kursy.

Wiedza dla amatora

Krótkie kursy w zakresie dietetyki stanowią doskonałą formę dokształcania się kogoś, kto dla własnej wiedzy zgłębia zagadnienia żywienia. Dzięki nim stanie się świadomym konsumentem, zwracającym uwagę na etykiety produktów żywieniowych i umiejącym je analizować. Jeśli ktoś jednak myśli o tym zawodzie profesjonalnie, powinien zainwestować w dłuższą edukację, jaką daje kierunek dietetyka. Studia mają o wiele bardziej rozbudowane zagadnienia, które kursy ledwo inicjują. Dają także niezbędne wsparcie ze strony kadry nauczającej. Bywa, że ten kontakt studentów z wykładowcą nie urywa się po zakończeniu edukacji, tylko jest kontynuowany w ramach konsultacji.

Gdzie znajdzie zatrudnienie dietetyk? Coraz więcej placówek szuka takich specjalistów. Dietetyków potrzebują szpitale, sanatoria, przedszkola, żłobki, wojsko. Poradnictwo żywieniowe jest też przy wielu przychodniach, nawet w mniejszych miejscowościach.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here