Chociaż nazwa notariusz dla większości z nas nie jest niczym nowym, okazuje się, że wiele ludzi błędnie rozumie ten zawód i nie do końca ma świadomość, czym dokładnie zajmuje się notariusz. Postaramy się więc po krótce omówić najważniejsze informacje na ten temat i zdementować błędne przekonania, jakie wokół niego narosły w społeczeństwie. 

Zobacz też: http://trzypion.pl/mity-o-kancelarii-notarialnej/

Prawnik a notariusz

Pierwszym i najbardziej rozpowszechnionym mitem jest utożsamianie notariusza z prawnikiem. Być może wynika to z tego, że oba te zawody są bezpośrednio związane z prawem. Dla wielu z nas prawnik to synonim adwokata, a więc osoby, która reprezentuje nasze interesy w sądzie w konkretnej sprawie. Tymczasem nie jest to do końca prawda. Prawnik to znacznie szersze pojęcie w stosunku do adwokata. Prawo obejmuje bowiem różne specjalizacje prawnicze. Jednym z nich jest właśnie adwokat, ale poza nim są jeszcze cztery specjalizację: prokuratorska, sędziowska, radcowska i właśnie notarialna. W przypadku tych trzech ostatnich po ukończeniu 5 letnich studiów magisterskich rozpoczyna się kilkuletnia aplikatura. Jest to czas, w którym prawnik specjalizuje się w tym konkretnym obszarze prawa. 

Z jakimi sprawami możesz zwrócić się do notariusza

A zatem chociaż notariusz posiada to samo bazowe wykształcenie prawnicze i mógłby nam udzielić cennych wskazówek w przypadku rozpatrywania jakiejś sprawy w sądzie, to jednak jego kompetencji jest inny. Czym więc zajmuje się notariusz? Przede wszystkim poświadcza, że dana czynność została przeprowadzona zgodnie z prawe. Notariusz wydaje akty prawne, zaświadczające o dokonaniu pewnej czynności prawnej. Najcześciej są to umowy kupna – sprzedaży, zarówno te bardziej codzienne dotyczące samochodu czy mieszkania jak i te na dużą skalę  jak sprzedaż firmy czy udziałów. Poza aktami prawnymi notariusz wydaje również inne dokumenty takie jak odpisy dokumentów, poświadczenia zgodności, testamenty. Chociaż na ogół wydaje nam się, że nie mamy tak ważnych spraw, które należałoby załatwić przez notariusza, w praktyce okazuje się, że prędzej czy później trafi do niego każdy – czy to po zaświadczenie dyplomu, czy przy okazji kupna mieszkania, czy po odpis jakiegoś aktu. 

Przeczytaj tez: http://www.team-pentagram.pl/komputery-przemyslowe/

 

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here